Co víte o liposukci

kromě toho, že se při ní odsává tuk?

Někteří mylně považují liposukci za hubnoucí proceduru, při které se zbaví snadno a rychle nadbytečných kil. Ve skutečnosti je to ale metoda určená k tvarování postavy, nikoliv shazování nadváhy, přestože je po zákroku člověk samozřejmě o hmotnost odsátého tuku lehčí. Uvažujete o liposukci, ale nic moc o ní vlastně nevíte? Pak je tento článek právě pro vás.

 

Ačkoliv existuje více druhů liposukcí, základní princip zůstává stejný. Do podkoží je zavedena kanyla, kterou je pomocí podtlaku odsáván tuk pryč z těla. Několik týdnů po zákroku se pak v rámci rekonvalescence pacientovi hojí modřinky a splaskávají otoky. Ne vždy se však dočtete, že finální „vyloupnutí“ ošetřených partií je vidět až několik měsíců po zákroku. Do té doby tyto části těla postupně splaskávají. Trpělivost je tedy na místě.

Jedním z nejběžnějších způsobů liposukce je tzv. tumescentní technika. Při té je do podkoží aplikován roztok napomáhající rozpuštění a odsátí tuku. Modernější variantou tumescentní techniky je radiofrekvenční liposukce. Rozdíl v průběhu zákroku je malý, ve výsledku přesto velmi patrný. Radiofrekvenční energie (RFAL) viditelně snižuje výskyt hematomů a otoků, dámy ocení také efekt vyhlazení kůže. Rekonvalescence po radiofrekvenční liposukci probíhá obdobně jako u tumescentní – v kompresivním prádle – ale je o něco komfortnější díky šetrnější technice.

Nechte si poradit od odborníka

Možná si myslíte, že máte jasno. Největším trnem v oku je vám při pohledu do zrcadla tuk uložený na bocích, a tak máte v merku liposukci boků. Logické. Jenže pro skutečně estetické tvarování postavy je důležité poradit se s odborníkem. Může vás vyvést z omylu a doporučit třeba kombinaci liposukce boků i hýždí. Obojí lze podstoupit během jednoho zákroku, ale hlavně výsledek bude vypadat lépe a přirozeněji než odsátí pouze jedné oblasti.

Z toho důvodu dobré kliniky plastické a estetické chirurgie nabízejí předoperační konzultaci s lékařem, který vyslechne přání klienta a nabídne mu ideální a především individuální řešení. Letité zkušenosti dávají odborníkovi přece jen reálnější představu o výsledku zákroku, než má samotný klient.

Liposukce není všemocná

Představa, že se za pouhou hodinu či dvě zbavíte zásob podkožního tuku a stanete se štíhlejšími, je lákává a atraktivní. Podstoupení liposukce by ale mělo jít ruku v ruce se zdravějším životním stylem. Zamyslete se nad tím, co jíte, a jak moc nebo málo se hýbete. Liposukce vás sice nadobro zbaví odsátých tukových buněk z konkrétní části těla, bohužel to ale neznamená, že se vám tuk nezačne usazovat jinde.

Kde a v jakém množství se nám podkožní tuk hromadí, je dáno geneticky, ovlivněno životním stylem a z velké části také věkem. S přibývajícími roky se náš metabolismus stává lenivějším, což se podepisuje na vzhledu našeho těla. Liposukce pak nastoupí jako silný bojovník, musíte s ním však spolupracovat.

Jakého množství tuku se zbavíte?

Protože podkožní tuk odchází během liposukce z těla spolu s krví, chirurg musí jeho množství pečlivě hlídat. Maximálně může během jedné liposukce odsát lipoaspirat, tedy tuk s roztokem, o hmotnosti zhruba 4 až 5 procent vaší celkové tělesné váhy. Bez ohledu na případnou vyšší váhu pacienta nesmí množství přesáhnout 5 litrů.

Ani pro muže už není tabu

Touha po pěkné postavě bez nevzhledných faldů se už dávno netýká jen žen. Na plastické kliniky dochází čím dál více mužů a jedním ze zákroků, o které projevují zájem, je právě liposukce. Nejčastěji jde oliposukci břicha nebooblasti prsou.

„Málokterý muž nahlas přizná, že ho trápí, když se má svléknout do plavek. Mnozí z nich se ale za svoji postavu stydí natolik, že si slunění na pláži raději odpustí. Mají komplex z velkého nebo povislého břicha. Ženy mají v tomto směru trochu výhodu, že břicho zakryjí jednodílnými plavkami. Ani tím se ale problém samozřejmě neodstraní,“ říká MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické a estetické chirurgieAesthevita.

Díky tomu, že se při liposukci do podkoží zavádí jen tenká kanyla, nezůstávají po zákroku viditelné památky. Po zhojení a vyzrání jsou několikamilimetrové jizvičky prakticky neviditelné, a to i po svlečení do plavek. Další letní sezóna už proto nemusí být o odříkání.