Co všechno zvážit při výběru vhodných prsních implantátů

Než vkročíte do ordinace plastického chirurga, raději si nedělejte úplně konkrétní představu o tom, jaké silikonové implantáty byste chtěla. Lékař musí zvážit nejen vaše fyzické proporce, ale také zdravotní dispozice, aby mohl vybrat nejvhodnější typ implantátu. Existují totiž desítky, možná stovky, variant.

Silikonové prsní implantáty mají nejen různé tvary a velikosti, ale také rozdílné povrchy. Ty mají velký vliv na reakci těla a přijetí implantátu.

Povrch

Dříve se používaly implantáty s hladkým povrchem, které zhruba u 30 procent pacientek způsobovaly kapsulaci neboli kapsulární kontrakturu. Jedná se o pooperační komplikaci objevující se většinou v prvních týdnech či měsících po zákroku. Spočívá v tom, že tělo „zapouzdří“ cizí těleso, v tomto případě implantát, což změní tvar i pevnost prsu. Žena pak v prsu cítí napětí, někdy i bolestivé. Kapsulace navíc může vyžadovat reoperaci.

Implantáty s texturovaným povrchem snižují riziko vzniku kapsulace minimálně o polovinu. Méně rizikové je také uložení implantátu pod sval.

„U polyuretanových implantátů, které v Aesthevitě vedle dalších typů také nabízíme, a jejichž povrch trošičku připomíná pěnu, je riziko vzniku kapsulární kontraktury téměř nulové,“ upřesňuje MUDr. Ján Pilka.

Tvar

Dalším kritériem při volbě ideálních implantátů je jejich tvar, a to buď kulatý, nebo anatomický (někdy také nazývaný jako kapkovitý). Obecně jsou anatomické implantáty zaškatulkované jako ty, s nimiž poprsí po augmentaci vypadá více přirozeně než po použití kulatých. Takhle černobílé to však není.

Plastický chirurg vybírá implantát s ohledem na několik skutečností. Jednou z nich je přirozená velikost a tvar poprsí klientky. Dále také její představa vysněného dekoltu, jeho velikosti i celkové výraznosti nebo naopak nenápadnosti.

Profil a objem

Silikonové implantáty se vyrábějí s různou výškou profilu, tedy vzdáleností vrchní stěny implantátu a hrudníku. Profily se dělí na nízké, střední a vysoké. Pokud přijde klientka s drobným hrudníkem, určitě pro ni nebude vhodný vysoký profil. Působil by mohutně a nepřirozeně.

Další otázky se při výběru implantátů vznášejí nad adekvátním objemem. Ten by opět měl korespondovat s přirozenými proporcemi pacientky. Na výběr jsou implantáty, jejichž objem začíná pod 200 ml, ale také ty, jejichž objem dosahuje 800 ml.

Samozřejmě je velmi složité si co nejpřesněji představit, jak by prsa po operaci s daným objemem vypadala. Představivosti pomohou tzv. sizery, což jsou speciální gelové vycpávky, které si na klinice Aestevita můžete vyzkoušet během předoperační konzultace s chirurgem. „Klientka si sizery s konkrétním objemem vloží do podprsenky a může si díky tomu vyzkoušet, která velikost by jí nejvíce vyhovovala,“ říká MUDr. Pilka.

Značka

Jednotlivé značky silikonových implantátů mají různé vlastnosti. Konkurenční boj je neúprosný, proto se výrobci snaží implantáty neustále vylepšovat. Obecně lze říct, že jsou moderní silikonové implantáty velice bezpečné, protože procházejí náročnými zátěžovými testy. Na klinice Aesthevita používáme implantáty značek Motiva, Pollytech a nově také odlehčené implantáty B-lite, které jsou o třetinu lehčí než ty klasické.