Fyzická versus duševní krása žen. Která vítězí u mužů?

Pokud byste před deseti lety položili mužům otázku ohledně jejich oblíbeného vzhledového typu ženy, nejčastěji by vám odpověděli, že přednost dávají ženám buď s dlouhýma nohama, nebo třeba bujným poprsím. Ovšem doba se mění, s ní také preference a dnes je všechno jinak. Jaké ženy si tedy muži vybírají teď? Možná vám to bude znít neuvěřitelně, ale podle posledních průzkumů dávají muži přednost ženám, které jsou osobnosti, sebevědomé, inteligentní a vtipné.

Ovšem ani tato zjištění nemohou nic změnit na tom, že se pánové rádi pyšní krásnou ženou a mnozí je podporují při rozhodování, zda podstoupí nějaký estetický zákrok. „Mnoho mužů doprovází svou partnerku na konzultaci a operační zákrok jí zaplatí. V mé ordinaci se pak část stává, že se mě ptají více než jejich protějšek a přejí si, aby žena měla větší prsa, než ona sama. Podle mého názoru právě ta fyzická krása podporuje a posiluje tu krásu duševní. Pokud žena není sama se sebou spokojená, pak má problémy se svým sebevědomím,“ vysvětluje šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita MUDr. Ján Pilka.

Autorka článku, který nedávno vyšel na webu novinky.cz zmiňuje malý výzkum na téma, jaký typ žen přitahuje dnešní muže, který provedla odbornice na vztahy a sex Tracey Coxová. Otázku vyvěsila na sociální sítě a odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat. „První věc, kterou na ženě eviduji, jsou její oči,“ napsal jeden muž pro Daily Mail. Další odpověděl, že nehraje roli ani výška nebo velikost prsou, ale klíčová je osobnost. Jiný se zase svěřil, že nejvíce sexy mu připadají ženy, které jsou sebevědomé, inteligentní a vtipné. Stejné výsledky prokázala i studie časopisu National Geographic, podle které se obraz ženské dokonalosti za posledních deset let drasticky změnil. a postupně se vzdalujeme od nerealistických ideálů těla.

Široké boky a lesklé vlasy

I přesto, že představa o ženském ideálu se během několika desítek let výrazně měnila, stále existují rysy, které budou vždy z evolučního hlediska vzbuzovat pozitivní pozornost. Mládí, široké boky, lesklé vlasy a čistá, zářící pleť i pár kilo navíc. To všechno evokuje v mužích zdraví a předpoklady, že žena bude schopna odnosit a porodit dítě.

Ideál neexistuje

Jak tedy vypadá žena roku 2020? Na tuto otázku nelze s přesností odpovědět. Oproti minulým dekádám se totiž pozornost upírá spíše k charakteru než k přesným mírám. Ani modelky už nejsou brány za vzor krásy. Ostatně i výzkumy potvrzují, že muži dávají přednost běžným ženám před supermodelkami. Dnešní doba se zkrátka nese ve znamení rozmanitosti, a proto nelze s jistotou říci, jestli pánové dávají přednost křivkám Kylie Jennerové, nebo štíhlým nohám andílků z Victoria’s Secret. Osobnost je tak jediným měřítkem, na které se můžeme spolehnout.