Jak kombinovat plastické zákroky, abyste vypadali skvěle a cítili se lépe?

V mnoha situacích platí, že první krok bývá nejtěžší a než se k němu rozhodneme, váháme a přemýšlíme. Platí to i případě plastických operací. Na jedné straně je touha po lepší vizáži či postavě, na druhé obavy z jizviček, rekonvalescence a konečného výsledku. Bude takový, jak si představuji? Jakmile však mají pacientky i pacienti první zkušenost za sebou, přicházejí na to, že výsledek stál jak za vynaloženou investici, tak i za několik týdnů hojení. Mnohdy se proto stane, že se záhy objednají na další zákrok, aby se zbavily i jiné problematické partie. „U našich klientů je to tak, že když přijdou na zákrok, jsou natolik spokojení s výsledkem, že se rozhodnou vylepšit si i jiné části těla,“ přibližuje MUDr. Ján Pilka, majitel a šéflékař kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita. A právě doktor Pilka svým pacientkám a pacientům doporučuje kombinace plastických zákroků a to především s ohledem na ně, protože podstoupí pouze jednu celkovou narkózu.

Mommy makeover

Snad každá maminka to zná. Těhotenství a následné kojení se na těle ženy nesmazatelně podepíší. O to více, jsou-li tyto změny opakované. Na břiše zůstává i po shození nabraných kil povislá kůže, prsa po vystřídání různých velikostí, jsou na tom podobně. Někdy zůstanou dokonce menší než před otěhotněním, což žádné ženě na sebevědomí nepřidá. Plastická chirurgie 21. století si s tím však umí šetrně poradit.

„Hodně populární je autoaugmentace za pomoci vlastní žlázy. Ta se částečně podvlékne pod sval a imituje implantát. Prsa jsou tak nejen zvednuta, ale i vyplněna v horním pólu, čehož klasickou modelací nelze dosáhnout. Kombinaci operace prsou (modelace, modelace s augmentací nebo autoaugmentace) a abdominoplastiky, tedy operace břicha, se říká Mommy makeover,“ popisuje Ján Pilka. Právě tzv. Mommy makeover patří mezi nejžádanější kombinace plastických zákroků, jež ženy po třicítce podstupují, aby svým tvarům navrátily plnost a pevnost.

Autoaugmentace, při níž chirurg zvedne a vymodeluje povislé poprsí částečným podvlečením prsní žlázy pod sval, řeší tvar prsou, ale i odstranění přebytečné kůže. Abdominoplastikou lze řešit přebytečnou kůži po nabytí a následném úbytku hmotnosti i sešití rozestoupených přímých břišních svalů.

Obličej jako před lety

Další oblíbenou kombinací zákroků je podle doktora Pilky operace očních víček a redukce vrásek v obličeji: „Pacientky po čtyřicítce často kombinují také facelift s operací víček nebo facelift s neckliftem, případně také facelift s endoskopickým liftingem čela a obočí Endotine.“

Poslední ze zmíněných operací řeší vrásky v obličeji s pečlivým zaměřením na čelo a současně pokleslá oční víčka. Po dobu dvou týdnů po operaci je nutné nošení čelenky. Poté už si pacientka užívá omlazení o několik let.

Přesouvání tuku

V rámci tvarování postavy se dostal do popředí taktéž tzv. lipotransfer spojující dva zákroky v jednom. „V prvním kroku je liposukce, poté se tuk vyčistí a aplikuje buď do prsou, nebo v poslední době jeho pomocí hodně tvarujeme i pozadí,“ říká Pilka.

První kombinace je žádaná zejména ženami ve věku 25 až 60 let, druhá se provádí nejčastěji pacientkám ve věkovém rozmezí 25 až 40 let. Vhodnost jednotlivých zákroků je vždy individuální a posoudí ji přímo chirurg na základě předchozí odborné konzultace.