Jak podpořit hojení a čím zvýraznit efekt plastické operace?

Výsledek operace nezávisí pouze na šikovnosti chirurga, ale také na průběhu pooperační rekonvalescence, kterou do značné míry ovlivňuje pacient. Nabádání k poslušnosti lékařových pokynů se může zdát jako nezáživné poučování, pojďme se tedy raději zaměřit na to, jakými pravidly by se pacient po plastice měl řídit, aby se veškeré rány co nejdříve a bez komplikací zahojily.

Rozbor rekonvalescenčních „manuálů“ všech zákroků plastické chirurgie by nejspíš nikdo do konce nedočetl, proto zmíníme pouze nejdůležitější body správného hojení u často prováděných zákroků.

Na co si dát pozor po augmentaci

Začněme rekonvalescencí po augmentaci, zvětšení prsou silikonovými implantáty. Tak jako každá čerstvá rána vyžadují také ty po augmentaci přísnou hygienu. Při mytí se v prvních týdnech vyhněte použití mýdla a 10 dní po operaci je také nutné ranky chránit náplastí. Neméně zásadní je udržování kompresivní podprsenky v naprosté čistotě. Ideální variantou je střídání dvou, aby prsa měla bez ohledu na nutnost praní a sušení podporu kompresivního prádla 24 hodin denně. Pro správné usazení implantátu je to velmi důležité.

Když hygienu necháme stranou, jsou tu na týdny po operaci ještě fyzická omezení. V případě augmentace zapomeňte první 2 týdny na řízení auta, vaše ruce by měly zůstávat co nejvíce v klidu, aby se vložené implantáty dobře „ukotvily“ na svém místě. Celých 6 týdnů se vyhněte sportu a ruce zvedejte maximálně do úhlu 90 stupňů. Stejně tak se vyhněte nošení těžkých věcí, respektive těch, které váží více než 3 kg.

A proč je to všechno důležité? Nežádoucími důsledky nedodržení pokynů lékaře může být posunutí ještě ne zcela usazeného implantátu, k čemuž dochází při nevhodném pohybu – např. zvednutí rukou nad úroveň 90 stupňů. Naopak pečlivé dodržení pravidel rekonvalescence vás za několik týdnů dovede k vysněnému dekoltu, a to rozhodně stojí za to.

Přísná hygiena a pár týdnů celibátu

Samostatným tématem je v rámci pooperační rekonvalescence již zmíněná pečlivá hygiena. Velmi se týká hojení po zákrocích v intimních partiích, jako jsou operace stydkých pysků, obřízka nebo třeba penoplastika (zvětšení penisu). U tohoto typu zákroků je v prvních dnech nutné operované partie oplachovat několikrát denně, aby se v nich nemnožily bakterie, které by mohly způsobit zánět a další komplikace v procesu hojení. Čtyři až šest týdnů po operaci intimních partií je také nutná sexuální zdrženlivost, aby nedošlo k porušení hojících se ranek.

Semeništěm bakterií jsou také ústa, proto je přísná hygiena žádoucí také u bukální lipektomie, tedy chirurgického odstranění lícních tukových polštářků. Lékař vede řez vnitřní stranou lící, v ústech, díky čemuž pacientovi nezůstanou viditelné jizvy. Nicméně o ranky uvnitř úst je zároveň zapotřebí dbát během rekonvalescence dvojnásob. Po každém jídle i jindy během dne si ústa vyplachujte speciálním desinfekčním roztokem.

Rizikovými partiemi jsou také stehna a ruce po liftingu. Jsou to místa, na kterých se přirozeně více potíme, a tak i zde platí pravidla zvýšené hygieny minimálně v prvním týdnu po zákroku, dále podle toho, do jaké míry se potíte. Zpočátku ranky ošetřujte desinfekcí několikrát denně. Nepoužívejte mýdlo. Jak už bylo zmíněno u augmentace, také kompresivní prádlo musí být vždy čisté.

Zatímco pooperační omezení trvají pouhých několik týdnů, jejich nedodržení může vést k měsícům nepříjemných komplikací a někdy dokonce až k reoperaci. Ukáznění pacienti většinou potížemi při rekonvalescenci netrpí.