MUDr. Ján Pilka: Dnes už i muži chodí na plastiky, boduje operace očních víček

Nejen v zahraničí, ale i v Česku je již pro muže zákrok na plastické chirurgii normální záležitostí. Donedávna byla mužská plastika spíše tabu. Muži však, na rozdíl od žen, podstupují operace častěji ze zdravotních, nežli z estetických důvodů.

„Nejčastěji vyžadovanými zákroky bývá operace očních víček, redukce hmotnosti pomocí liposukce a s ní spojené odstranění přebytečné kůže. V neposlední řadě se muži ptají také na plastickou operaci uší,“ říká MUDr. Ján Pilka, který má v oboru plastické chirurgie bohaté zkušenosti.

 

Plastická operace očních víček (Blefaroplastika)

Tuto operaci vyhledávají spíš muži v pokročilejším věku. Důvodem je často právě zdravotní příčina. Nadbytek kůže na horních víčkách více namáhá oči, což může vyústit až ve zhoršení zraku. To může způsobit bolesti hlavy, nebo nepříjemné slzení očí.

Operační zákrok je téměř bezbolestný, probíhá v lokální anestezii a trvá pouhých 45 minut. Dlouhotrvající problém tak lze vyřešit za méně než hodinu. Rovněž rekonvalescence po blepharoplastice je časově nenáročná. Stehy jsou vytaženy již po týdnu od operace. Tou dobou zpravidla zmizí otoky. Jizva, která po zákroku vznikne, navíc není vidět. Je schovaná v záhybu očního víčka.

„Přesto je třeba mít na zřeteli, že každý pacient je individuální a fáze hojení se může různit. Důležité je opravdu dodržovat pooperační pokyny, které doporučí lékař. Tím se výrazně zlepší celý pooperační průběh, hojení, a rekonvalescence,“ dodává MUDr. Ján Pilka.

 

Odsátí břišního tuku (Liposukce)

Liposukce již dávno není jen výsadou žen. Odstranění přebytečného tuku u mužů na problematických partiích patří dnes mezi rutinní zákroky. Kromě estetických důvodů operace přináší také zdravotní benefity. Ulehčí se totiž nesprávně zatěžované páteři a zmírní také nápor kloubů, zejména u závažnějších případů nadváhy.

Klasická metoda liposukce má v dnešní době kromě výhod i některé nevýhody. Proto na klinice Aesthevita nabízíme také šetrnější metodu – radiofrekvenční liposukci BodyTite.

Oba přístupy jsou popsány detailněji níže:

 

Klasická liposukce:

Klasická liposukce sice ubere na objemu, ale nedokáže dostatečně vyhladit kůži nad odsávanou oblastí. Kůže může zůstat povolená a vytvářet mírné asymetrie.

„Rekonvalescence po liposukci trvá 3 až 4 týdny. Po tuto dobu jsou viditelné otoky. Metoda je však velmi bezpečná. Jediné omezení platí pro lidi, kteří nemohou být operováni v celkové anestezii kvůli závažnému onemocnění,“ tvrdí MUDr. Ján Pilka

 

Více klientů z Česka i zahraničí proto volí radiofrekvenční metodu BodyTite.

Výhody radiofrekvenční liposukce:

  • Zajišťuje lepší lokalizaci a rovnoměrnou koncentraci radiofrekvenční energie.
  • Systém je navržen tak, že zároveň zvnějšku vypíná pokožku.
  • Důsledkem je pravidelné tvarování ošetřované oblasti.
  • Samotný operativní výkon trvá 1,5 až 3 hodiny, dle rozsahu.
  • Otoky a podlitiny jsou viditelné jen minimálně. Tím se zkracuje doba rekonvalescence na 2 až 3 týdny.
  • Vstřebání otoků a modřin nastává do 3 až 4 týdnů.
  • Přístroj zároveň umí částečně redukovat celulitidu.

 

Jak BodyTite probíhá:

„Nejdříve je tuková tkáň v odsávané oblasti napuštěna takzvaným tumescenčním roztokem. Ten má speciální složení a snižuje riziko možných nerovností. Zlepšuje odsávání tuku a zmírňuje krvácení. Právě krvácení je příčinou menších pooperačních modřin,“ popisuje Pilka

Po napuštění tumescenčního roztoku do tkáně je do podkoží vsunuta liposukční kanyla. Pomocí kanyly je pak odsáván tuk. Zároveň je na jejím konci vyšší teplota, která zahřívá tukovou tkáň. Druhá, vnější elektroda je přiložena na povrchu kůže. Zde je naopak teplota nižší, což napomáhá napnutí pokožky a jejímu přirozenému vyhlazení.

Mezi oběma elektrodami (kanylou a vnější elektrodou) působí radiofrekvenční energie.

V rámci celého průběhu liposukce je teplota monitorována samotným přístrojem. Tím je zabráněno nechtěnému přehřívání tukové tkáně.

Po skončení zákroku je klient oblečen do stahovacího pooperačního prádla.

Více o metodě BodyTite si můžete přečíst zde.

 

Operace převislé kůže na břiše (abdominoplastika)

Abdominoplastiku muži vyhledávají po velké redukci hmotnosti, často totiž zůstane na břiše přebytečná kůže. Sportování totiž dokáže redukovat jen tukovou tkáň. Plochu kůže ale nezmenší. Elasticita kůže je bohužel omezená a při výrazném zhubnutí je rozdíl viditelný.

Jak abdominoplastika probíhá:

Odstranění kůže se prování v celkové anestezii. Celý zákrok trvá přibližně 2,5 hodiny. Používají se vstřebatelné stehy, což je pro pacienta pohodlnější.

Po operaci je však nezbytné přesně dodržet pooperační pokyny a doporučení. Je nutné nosit stahovací prádlo a dodržovat klidový režim. V průběhu rekonvalescence dochází pacient pravidelně na kontroly do kliniky estetické medicíny.

 

Operace prsou u mužů

Jedním z nejvíce choulostivých problémů mužů je gynekomastie. Jedná se o jednostranné či oboustranné zvětšení prsní žlázy. Může se vyskytnout od období puberty až do pokročilé dospělosti. Zejména v období puberty může napáchat gynekomastie značnou psychickou újmu, způsobenou nejen okolím, ale také nespokojeností sama se sebou. Pro mnoho mužů je těžké se s gynekomastií srovnat, a raději vyhledají odbornou pomoc.

 

Korekce ušních boltců u můžu (otoplastika) 

Otoplastiku podstupují v dospělosti často muži. Zákrok je to běžný a doporučovaný také v raném dětském věku, ideálně před nástupem do školy.

Muži chtějí zákrok převážně z důvodu nevyhovujícího postavení uší, případně kvůli jejich tvaru nebo velikosti. Operaci lze provést v lokální anestezii a není tudíž pro organismus nijak zatěžující.

Pokud vás trápí větší břicho, přebytečná kůže po výrazném zhubnutí, nebo jiný estetický problém, využijte nezávazné konzultace na naší klinice

Najdete nás v Praze a Karlových Varech.

Kontakty najdete  najdete zde.