MUDr. Ján Pilka z Aesthevity: Plastika prsou? Toto jsou nejčastější otázky

V dnešní době, kdy jde plastická chirurgie kupředu mílovými kroky a je na výběr z tolika možností, je velmi těžké se zorientovat. Každá žena, která koketuje s myšlenkou nechat si vylepšit svá prsa, by ráda znala odpovědi na spoustu otázek. Ty nejčastější dotazy jsme položili MUDr. Jánu Pilkovi, plastickému chirurgovi z kliniky estetické medicíny Aesthevita.

Zvětšení (augmentace) prsou silikonovými implantáty je jedna z nejčastějších operací v estetické plastické chirurgii. Zákrok je časově nenáročný a výsledek je viditelným ihned po operaci. Pomáhá řešit komplexy žen s velikostí jejich prsou, asymetrií a vůbec – je určena všem, které nejsou spokojeny se svým poprsím a rády by se cítily sebevědomě.

 

1. Jaké druhy implantátů pro zvětšení prsou existují?

Implantáty se liší podle mnoha kritérií. V první řadě značka – existuje mnoho výrobců z celého světa a každá klinika pracuje s těmi implantáty, se kterými má dlouholeté zkušenosti. Dále se implantáty dělí podle tvaru – kulaté nebo anatomické, podle výšky profilu (nízký, střední, vysoký a extra vysoký) a také podle povrchu. Povrchy existují různé – hladký (v moderní plastické chirurgii již téměř nepoužívaný), texturovaný (s různou “hrubostí” povrchu) a mikropolyurethanový (v poslední době čím dál tím více žádanější pro své minimální riziko kapsulární kontraktury).

 

2. Jaký je průběh operace?

Augmentace prsou je zákrok prováděný v celkové anestezii a trvá asi 1 – 1,5 hodiny. Vložení implantátu chirurg provádí přes několikacentimetrový řez, který je vedený buď:

  • v podprsní rýze
  • okolo bradavky
  • v podpaží

Každý řez je proveden tak, aby výsledná jizva byla co nejméně nápadná. Dále je preparací tkaniva vytvořena kapsa, do které je umístěn implantát. Ten bývá vložen:

  • pod žlázu
  • pod sval
  • částečně pod sval a částečně pod žlázu (metoda dual plane).

Po přesném uložení implantátu jsou zavedeny drény, které odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. V poslední fázi se sešijí jednotlivé vrstvy, rány se zalepí sterilní náplastí a prsa jsou pevně obvázána elastickým obvazem. Ten je druhý den po operaci odstraněn a klientka nadále svá prsa fixuje kompresivní podprsenkou.

 

3. Jakou kliniku vybrat?

Klinik se zaměřením na plastickou chirurgii je mnoho, výběr tak není vůbec jednoduchý. Velmi důležitý je první kontakt s klinikou. Asistent nebo manažer na telefonu (e-mailu) by měl být schopen Vám odpovědět na Vaše dotazy a komunikace s ním by Vám měla být sympatická. “Dobrou vizitkou” kliniky je i „dobrá adresa“ a dostupnost. Stejně tak i upravené a čisté prostory. Klientka by se na klinice měla cítit dobře. Jedním z nejdůležitějších kritérií jsou pozitivní reference, Jsou jistotou, že plastický chirurg, ke kterému se hodláte objednat, je ten správný.

 

4. Jaká jsou omezení po augmentaci prsou?

V prvních několika dnech po operaci je potřeba v domácí péči dodržovat přísný klidový režim, nejlépe na lůžku. Během prvních šeti týdnů po operaci je nutné nosit speciální kompresivní podprsenku, a to 24 hodin denně. Tři týdny po augmentaci prsou je vhodné provádět speciální masáže prsou. Jeden měsíc po plastické operaci prsou se doporučuje při spaní poloha na zádech. Po šesti týdnech je možné se vrátit do běžného života včetně veškerých sportovních aktivit. Je samozřejmě důležité nic nepřehánět, nepřepínat se a poslouchala své tělo. Pokud by žena cítila při jakékoliv fyzické aktivitě, že jí prsa pobolívají, je vhodné s takovouto zátěží polevit.

 

5. Stará vs. nová “škola” v tématu augmentace prsou

Dříve si ženy nemohly vybírat z tolika značek implantátů, jejich druhů, tvarů, velikostí apod. Ani operační postupy a techniky nebyly zdaleka tak vyvinuté jako v dnešní době. Často se vkládal implantát pouze pod sval a to i v případech, že pro klientku byla vhodná jiná metoda vložení. Vznikaly tím různé deformity, které měly za následek nevzhledný tvar prsou. V dnešní době na klinice plastické chirurgie používají metodu vložení tzv. DUAL PLANE neboli vložení částečně pod žlázu a částečně pod svalTato metoda je u augmentací prsou stále populárnější. Důvodem je možnost řešení nejen nedostatku objemu, ale i mírného nebo středního poklesu prsů. Zaručuje tak největší přesnost umístění implantátů a zároveň nejlepší tvarování dolní části prsů, která tak získají přirozený tvar.

 

6. Prsa lze zvětšit i přenosem vlastního tuku. V jakém případě zvolit tuto metodu a v jakém implantáty?

Při rozhodování hraje velkou roli představa klientky. Vlastní tuk je ideální v případě, že žena chce zároveň vykonturovat svou postavu za pomoci liposukce. Jedná se totiž o zákrok “2 v 1”, kdy v první fázi je odsán tuk z problémových partií, ten je následně vyčištěn tzv. uzavřenou metodou za pomoci filtrů “Pure Graft” a poté je aplikován do prsou. Tukem zvětšená prsa jsou na pohled i na dotek přirozená. Velkou výhodou této revoluční metody je použití tělu vlastního matriálu, což vylučuje alergickou reakci organismu a navíc po operaci nevznikají viditelné jizvy, ale pouze malé jizvičky po vniku kanyl. Tato metoda však není vhodná pro ženy, které vyžadují zvětšení svého poprsí o více než jednu velikost v jedné operaci. V tomto případě je vhodné zvolit augmentaci za pomoci prsních implantátů.

 

3 otázky pro MUDr. Jána Pilku

1. Jaký je trend v plastice prsou?

Velkým trendem jsou v poslední době implantáty s mikropolyurethanovým povrchem. Ve světě jsou již běžně používány a jsem rád, že si své místo získávají už i u českých klientek. Je sice pravda, že jsou o něco dražší než implantáty s jiným povrchem, ale v tomto případě není rozumné hledět na cenu. Pokud určitý povrch implantátu dokáže snížit možné riziko kapsulární kontraktury na maximálně 1% (u mikropolyutrehanového) z 15% (u texturovaného), pak se ženy moc dlouho nerozmýšlejí a rozhodnou se ve prospěch svého zdraví. Výrobci implantátů s mikropolyurethanovým povrchem totiž dávají doživotní záruku v případě kapsulární kontraktury. To je, myslím, dost velký argument, proč dát přednost právě těmto implantátům.

 

2. Jak poznám kvalitního plastického chirurga?

Nejspolehlivější je osobní doporučení od přátel či příbuzných, a to hlavně v případě, pokud někteří z nich zákrok u doporučovaného plastického chirurga podstoupili a byli se vším spokojeni. Takové doporučení je nade všechny reklamy. Kvalitní plastický chirurg by Vám měl zodpovědět všechny Vaše dotazy a navrhnout to nejvhodnější řešení přesně pro Vás. Určitě je také důležité, aby Vás upozornil na všechny možné komplikace spojené s chirurgickým zákrokem. Každý “profík” v oboru sleduje trendy v plastické chirurgii a ukončením studia jeho vzdělávání nekončí. Nebojte se zeptat na certifikáty z kurzů a kongresů, kterými se profesionální plastický chirurg může pochlubit.

 

3. Jak dlouho se člověk o operaci rozhoduje? Kdo ji nesmí podpstoupit?

Proces rozhodování je u každého individuální. Jedná se o operaci, o zásah do těla a navíc je to záležitost finančně nákladná. Není tedy dobré proces rozhodování uspěchat, ale naopak by si žena měla vše v klidu rozmyslet. Operaci nesmí podstoupit nikdo, kdo má vážné onemocnění zabraňující estetické operaci v celkové anestezii.

 

Patříte mezi ty, které by si rády nechaly upravit své poprsí, ať už z důvodu neuspokojivé velikosti nebo tvaru? Stále váháte, jestli jste vhodnou adeptkou na tento typ operace a chtěla byste se poradit se zkušeným plastickým chirurgem?

Přijďte na nezávaznou konultaci na kliniku plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Na konzultaci na klinice Aesthevita se můžete objednat buď telefonicky nebo na e-mailu info@aesthevita.com. Využít můžete i kontaktního formuláře.

Konkaty na kliniku Aesthevita najdete zde.