Neztraťte se v pojmech plastické chirurgie

Zorientujte se s naším průvodcem

Lékařství obecně, a plastická chirurgie není výjimkou, narazí laik na množství pojmů a výrazů, kterým bez vysvětlení nemá šanci porozumět. Díky následujícím řádkům se ale odteď v názvech nejběžnějších plastických zákroků hravě vyznáte.

 

Abdominoplastika

Neboli plastická operace břicha je zákrok určený pro klienty s výrazně povolenou kůží v oblasti břicha. Povislou kůži na břiše může mít na svědomí těhotenství, výrazný úbytek na váze, někdy navíc v kombinaci s vyšším věkem a menší pružností pokožky. Během abdominoplastiky chirurg nejen odstraní přebytečnou kůži, často plastiku propojí také s liposukcí břicha a boků.

Augmentace

Augmentace je snad vůbec nejskloňovanějším názvem ze všech plastických zákroků. Jedná se o zvětšení prsou silikonovými implantáty. Klientka před operací absolvuje osobní konzultaci s lékařem, kde se domluví na vhodné velikosti poprsí po zvětšení a použití konkrétní značky implantátů. Na klinice Aesthevita používáme implantáty značek Motiva, Polytech a také novinku implantáty B-lite, které jsou o třetinu lehčí než ty klasické.

Blefaroplastika

Ačkoliv pojem blefaroplastika může znít záhadně, nejedná se o nic jiného než o dnes už zcela běžnou plastickou operaci očních víček. Při té chirurg odstraní přebytečnou kůži povelených očních víček, která působí nejen nepěkně, ale také může způsobovat slzení očí a zhoršování zraku. Tento zákrok často vyhledávají i muži.

Bullhorn Lip lift

Ani dobrý angličtinář by si s doslovným překladem tohoto názvu ve slovníku plastické chirurgie nemusel vědět rady. Jedná se o lifting horního rtu, který se v posledních letech stává stále žádanějším. Díky povytažení povolené kůže nahoru tvář po zákroku působí mladistvějším dojmem a horní ret opticky získá na objemu.

Lipotransfer

Lipotransfer patří k revolučním metodám plastické chirurgie. Jedná se o přenos vlastního tuku z jedné oblasti těla do jiné. V rámci jednoho zákroku tedy obvykle proběhne liposukce problematických partií a odsátý vyčištěný tuk se využije buď k vyplnění prsou, rtů, vrásek,hýždí, lýtek, nebo třeba k omlazení rukou. U nás na klinice používáme uzavřenou metodu čištění tuku PureGraft, která zachovává jeho maximální kvalitu.

Otoplastika

Pokud jste se narodili s odstátýma ušima, možná tento pojem už znáte. Jedná se totiž o plastickou operaci uší, kterou lze provést už v předškolním věku, pokud o takovou změnu dítě projevuje zájem. Provádí se v šetrné lokální anestezii.

Rhinoplastika

Nos zásadně ovlivňuje výraz obličeje. Není proto divu, že jeho neestetická velikost či tvar negativně ovlivňují sebevědomí. Plastická operace nosu, neboli rhinoplastika, patří ke složitějším zákrokům, který si vyžaduje zkušeného operatéra. Před výběrem konkrétní kliniky je proto dobré si důkladně přečíst recenze jejích klientů.