O krásném těle nemusíte jen snít

Paní Eva podstoupila na klinice plastické chirurgie Aesthevita dva zákroky. Po téměř šesti letech, kdy se na sebe, jak sama říká, nerada dívala do zrcadla, si nakoupila nové oblečení a celá září. K návštěvě plastického chirurga se odhodlávala několik let. Nejprve se bála operace, pak řešila finance, trápila se nad tím, co na to řekne okolí, její rodina a partner až si nakonec řekla, dost. Jde přece o mně.

Těhotenství a kojení obou dětí se viditelně podepsalo na jejím poprsí. Povadlá a neforemná prsa se rozhodla po konzultaci s MUDr. Jánem Pilkou, šéflékařem kliniky Aesthevita řešit modelací formou autoaugmentace. Současně si upravila jídelníček a začala hubnout. Její pevná vůle přinesla po dvou letech kýžený výsledek, shodila 17 kilo. A vyvstal další problém, co s nevzhlednou povislou kůží na břiše. I s tím si lékařský tým Jána Pilky poradil. Před pár měsíci podstoupila paní Eva abdominoplastiku, má za sebou úspěšnou rekonvalescenci, s úsměvem na tváři plánuje letní dovolenou a sepisuje seznam oblečení včetně plavek, které si musí koupit. A když se jí zeptáte, jestli je spokojená, nebo jestli by něco udělala jinak, odpoví: „Samozřejmě že udělala, vyhledala bych odborníka hned a ne se zbytečně několik let stresovala.“

Upravit, či zvětšit prsa lze nejen pomocí implantátů, ale také vlastním materiálem. K nejčastějším a nejžádanějším zákrokům patří už řadu let augmentace.

 

scan_augmentace

Existují různé typy implantátů a ještě před operací je potřeba určit, který se perfektně hodí právě k vaší postavě a tvaru hrudníku. Lékař vám proto půjčí speciální gelové vycpávky tzv. sizery, Vy si je vyzkoušíte a vyberete si. Během samotného zákroku vede chirurg řez v podprsní rýze, v oblasti prsního dvorce, nebo v podpaží. Po opatrném zavedení a usazení implantátu ránu zašije. Díky lokalizaci řezu vám zůstanou jen téměř neznatelné jizvy, které připomínají tenkou bílou linii. Důležitá se pak rekonvalescence během, které musíte nosit speciální elastickou podprsenku a striktně dbát všech rad lékaře.

 

Modelace a augmentace

Ženy, které trápí povislá prsa, si je mohou nechat upravit modelací. Také zde existuje více typů technik. Výběr konkrétní chirurgické techniky závisí na tom, jak moc jsou prsa a prsní dvorce pokleslé. Při mírném poklesu, případně pouze při drobné modelaci, se zákrok provádí jemným řezem okolo prsního dvorce a tkáň se stáhne do středu prsu. Pokud je pokles prsou větší, je nutné vést další řez vertikálně od prsního dvorce k podprsní rýze. Ke zvětšení prsou se použijí implantáty.

scan_Modelace_augmentace_ped_po

Autoaugmentace prsou

Autoaugmentace je pojem převzatý z angličtiny. Jde o tvarování poprsí za použití vlastní tkáně. „Při tradiční modelaci prsou se tkáň odstraňuje, při autoaugmentaci se naopak nechá na cévní stopce a pod sval se vloží vlastní implantát v podobě žlázy a ten se v místě zašije,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Ján Pilka, který vede celý tým kliniky plastické a estetické medicíny Aesthevita.

Řada klientek přichází do ordinací plastických chirurgů, nejen kvůli úpravě poprsí, ale také proto, aby se zbavily nevzhledného kožního převisu na břiše.

 

scan_Autoaugmentace_abdominoplatika

Plastická operace břicha – Abdominoplastika

Nadbytečnou kůži spolu s tukem, ale i sešití přímých břišních svalů lze díky moderní plastické chirurgii řešit rychle a elegantně. Znatelný efekt má také u štíhlých žen s oslabenou břišní stěnou, ochablou kůží a striemi. Abdominoplastika se postará o to, aby kůže na vašem břiše byla opět esteticky napnutá. Chirurg vede řez podle různých faktorů, které zhodnotí už na předoperační konzultaci. Buď zvolí řez vertikální, nebo vertikální s horizontálním s přesazením pupíku, pokud je dostačující miniabdominoplastika, nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. Chirurg odstraní kožní převis, pokud je to nutné, tak také přišije k sobě rozestoupené břišní svaly, což zpevní břišní stěnu.

Přebytečný tuk z problémových partií lze odsát liposukcí. Lékaři používají vibrační liposukci MicroAire, modernější techniku liposukci BodyTite nebo ultrazvukovou liposukci VASER Lipo.

 

scan_Radifrekvenni liposukce BodyTite stehen_ped_po

 

Liposukce BodyTite

Odsátí tuku se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické. Zároveň má tato energie velmi příznivý vliv na vyhlazení pokožky s celulitidou. Minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. „Radiofrekvenční liposukci dávají klientky a klienti přednost kvůli její šetrnosti. Navíc zaručuje jednotné tvarování, protože dokáže lépe lokalizovat a koncentrovat energii,“ konstatuje Ján Pilka.

V plastické chirurgii se v posledních letech upřednostňuje používání vlastního materiálu. Jde o lipotransfer. Ten se dá charakterizovat tak, že se provedou dva výkony v rámci jedné operace. Z několika partií těla se tuk odsaje a tam, kde je žádoucí, se naopak přidá. Odsátým tukem z vybraných partií lze vytvarovat prsa, hýždě, lýtka, paže, vyplnit vrásky nebo zvětšit rty.

 

scan_Jen_Lipotransfer do prsou_ped_po

Lipotransfer do prsou

„Jestliže klientka preferuje přirozený vzhled poprsí, požaduje zvětšení o půl až jedno číslo a má dostatek vlastního tuku, doporučím lipotransfer,“ říká šéflékař Ján Pilka, který obdržel certifikát k jeho provádění od uznávaného odborníka Dr. Rogera K. Khouriho z Miami. Zákrok probíhá poněkud jinak než klasická augmentace, tedy zvětšení prsou implantáty. Začíná tím, že vám chirurg odsaje tuk z vybrané části těla, například z problematických hýždí nebo boků, a to pomocí tzv. vibrační liposukce. Jedině tak se zachová co nejlepší kvalita tuku. U velmi štíhlých žen případně tuk odebere z více částí těla. Poté je třeba tuk vyčistit. Pak přichází na řadu aplikace v celkové anestezii, během níž lékař vyčištěný tuk přesune tenkou kanylou do prsou. A to znamená jediné, po zákroku vám nezůstanou žádné viditelné jizvy. Operační zákrok trvá dva až tři hodiny, provádí se v celkové anestezii a pacientka stráví na klinice noc. Rekonvalescence trvá čtyři až šest týdnů a je potřeba nosit kompresivní prádlo.

Vlastní tuk se dá použít také ke tvarování pozadí, takže si můžete najednou vylepšit nejen prsa, ale i hýždě. Na fotografiích je klientka, která podstoupila oba zákroky.

 

scan_Lipotransfer_prsa_pozadi_1

scan_Lipotransfer_prsa_pozadi_2

Lipotransfer do pozadí

Modelování hýždí vlastním tukem probíhá vždy v celkové narkóze. Poté je nutná krátká hospitalizace, takže jednu noc přespíte na klinice. „Do hýždí aplikuji vyčištěný tuk tenkou kanylou o průměru pouhých několik milimetrů. Po zákroku se tedy nemusíte obávat viditelných památek. Dokonce ani po opakovaném lipotransferu. Jizvičky zůstanou naprosto nepatrné,“ uvádí doktor Pilka. Hýždě se po zákroku hojí rychle. Vlastní tuk nepředstavuje pro tělo cizorodou zátěž, a tak nehrozí odmítavá reakce. Důležitá je rekonvalescence, po celou dobu musíte nosit kompresivní prádlo. První týden se tedy maximálně šetřete. Otoky a modřiny budou postupně mizet během dvou až tří týdnů. Na sport a jinou fyzickou zátěž budete připravená asi po šesti týdnech.