Plastická a estetická chirurgie už není jen doménou žen

Nejen ženy chtějí být krásné a líbit se svým protějškům a blízkým, navlas stejný problém, řeší také mnoho mužů. Zatímco ještě před lety se u nás plastická chirurgie „moc nenosila“, byla tabu jak pro ženy, tak pro muže, poslední dobou se tento stav rychle mění. Roste počet mužů – klientů kliniky Aesthevita a mění se také oblíbenost či žádanost jednotlivých estetických zákroků. Pánové přicházejí s přáním zmenšit prsa, zpevnit břicho a zvětšit penis.

Když se vrátím o dva tři roky nazpět, tak tehdy byla nejžádanějším zákrokem, prováděným většinou v lokální anestezii, blefaroplastika neboli operace očních víček. Měli o ni zájem muži především v pozdějším věku. U nich nebyl tím hlavním estetický důvod, ale zdravotní. Nadbytky kůže na očních víčkách totiž způsobují zhoršené vidění, oči musí více namáhat a tím často dochází k bolestem hlavy nebo i k slzení očí,” vysvětluje šéflékař a majitel kliniky Aesthevita MUDr. Ján Pilka.

Trendem posledních řekněme dvou let je penoplastika. Pod tímto názvem se skrývá prodloužení a zbytnění penisu. Tento pro řadu mužů jistě jedinečný zákrok provádí jako jeden z mála lékařů plastický chirurg Ján Pilka novou metodou, na kterou získal licenci od italského profesora Alessandra Littari. „Ke zbytnění penisu používám lipotransfer, tedy přenos vlastního tuku. Ten přenáším z jedné části těla do jiné. Když vibrační liposukcí odsaji tuk, musí se následně vyčistit. K tomu na naší klinice využíváme uzavřenou metodu Pure Graft. Odsátý tuk putuje přímo do čistících filtrů a nepřijde do styku se vzduchem. Ovšem v prvé řadě klienty zajímá, o kolik jim penis prodloužím. To zjistím až na sále, ale pohybuje se to od dvou do čtyř centimetrů. Mě se podařilo zvětšit penis dokonce o pět centimetrů“ uvádí plastický chirurg. A reference od klientů hovoří jasně. Jsou po penoplastice velmi spokojeni, stejně jako s funkčností svého penisu.

penis_ilustrace

Obr. Schéma penoplastiky

Další početnou skupinou klientů jsou muži, které trápí velké břicho a tajně touží mít ho jako „pekáč buchet“. Pánové, kterých se to týká, jistě vědí, o čem je řeč. „Pro ty, které jejich větší břicho skutečně trápí a nemohou se zbavit nadbytečného tuku žádným přirozeným způsobem, doporučujeme liposukci. To znamená, že jim odsajeme potřebné množství tuku. Velmi účinná metoda je ultrazvuková liposukce Vaser Lipo.Pokud je odsátého tuku hodně, mohou vzniknout kožní převisy. Tento problém řešíme plastickou operací břicha tzv. abdominoplastikou,“ říká doktor Pilka.

S nadsázkou by se dalo říci, že pokud jde o prsa, řeší ženy i muži stejný problém. A to jejich velikost. Ale zatím co ženy je chtějí zvětšit, muži naopak zmenšit. Gynekomastie neboli jednostranné či oboustranné zvětšení prsní žlázy bývá u mužů choulostivý problém. Přechodná gynekomastie se týká hlavně puberty, kdy tělo prochází hormonální bouří. Těžší případy gynekomastie u dospělých mužů je nejvhodnější řešit právě plastickou operací mužských prsou, případně kombinovanou s liposukcí. V případě malé gynekomastie postačí jen liposukce. „Někteří pacienti se s gynekomastií dokáží srovnat velmi dobře, ale mnohým působí značné komplexy. Sebevědomí je podstatnou stránkou naší osobností a na naší klinice umíme ke zdravému sebevědomí každému pomoci,” dodává šéflékař Ján Pilka.