Plastická chirurgie nezná prázdniny. Pacientky v létě neodrazuje ani složitější hojení!

Novoroční předsevzetí k výstavní postavě do plavek bohužel nestačí. Možná i to je důvodem, proč jsou čekárny klinik zabývajících se plastickou a estetickou chirurgií plné i přes léto. Hojení je přitom v nejteplejším ročním období náročnější než na podzim či v zimě.

Léto je nekompromisní. Nastavuje ženám zrcadlo v podobě krátkých šatů, tílek, kraťasů a především plavek. Všechny si chtějí prosluněné dny užít naplno a na co největší plochu svého těla nachytat bronz. Pro ty, které se za svoji postavu stydí, je však nejuvolněnější období roku naopak tím nejvíce frustrujícím, protože se před svými nedostatky nemohou schovat pod několik vrstev oblečení jako jindy.

Nejčastěji ženy trápí nahromaděný tuk v rizikových partiích, jako jsou hýždě, boky, stehna či břicho. Za problém mnoho žen považuje také svá malá nebo povislá ňadra. Právě na ňadrech a břiše se často podepisuje kromě větších váhových výkyvů i těhotenství a následné kojení. Kůže na břiše zůstane povislá stejně jako prsa. Dobrý pocit pak žena nezíská ani výběrem pěkného spodního prádla nebo trendy plavek, naopak.

Pro některé je další léto trávené s komplexy impulsem jednat a odhodlat se ke konzultaci s odborníkem. Může jím být výživový poradce, fitness trenér nebo plastický chirurg. Záleží, který z nedostatků dotyčnou trápí a v jakém časovém horizontu se svého problému touží zbavit.

Rychle, snadno, ale opatrně

Pomoc od plastického chirurga je takřka okamžitá a nejsnáze přibližuje k vymodleným křivkám. V posledních letech se navíc stala mnohem dostupnější než dříve. Pokud rozhodnutí a nedočkavost z pozitivní změny vzhledu přijde v létě, čekání na chladnější podzimní počasí není nezbytně nutné. Je však potřeba počítat s trochu náročnějšími podmínkami hojení. „V principu doporučujeme podstupovat operační zákroky spíše v podzimních a zimních měsících, vzhledem k lepším podmínkám hojení a většímu komfortu při nošení pooperačního prádla, které se nosí šest týdnů. Ale pokud si klientky vysloveně žádají podstoupit operační výkon v letních měsících přes všechna omezení, která je čekají, protože jindy z jakýchkoliv důvodů nemohou, tak jim samozřejmě vyhovíme. Například letos máme plně obsazené termíny přes celé léto až do září,“ říká MUDr. Ján Pilka z nadstandardní kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita.

Doplňuje, že klientky mají během léta největší zájem hlavně o augmentace, neboli zvětšení prsou, abdominoplastiky, tedy plastické operace břicha, a liposukce. Co se týče posledního zmíněného zákroku, klinika nabízí kromě klasické také tzv. BodyTite liposukci, která využívá radiofrekvenční energie, oproti klasické liposukci minimalizuje vznik hematomů a podlitin, jejím výsledkem je jednotné tvarování ošetřených partií a navíc díky radiofrekvenční energii také vypíná pokožku. Pacienti, mezi nimiž se objevují také muži, se tak zbaví přebytečného tuku bez rizika povislé kůže, ke kterému někdy dochází po klasické liposukci. Dochází také k viditelnému úbytku celulitidy, což ocení především dámy. 

Protože po letních termínech se letos pomalu ale jistě “zaprášilo”, je čas se připravit na slunnou sezónu 2017, a to třeba rovnou podzimní konzultací na klinice, kde pacientce poradí pro ni nejvhodnější řešení, aby se napříště v plavkách cítila skvěle. Pro dlouhé šátky a huňaté župany už v kufru netřeba držet prostor.

V rámci bezproblémové rekonvalescence musejí pacientky dodržovat doporučení chirurga a šest týdnů nosit zmíněné pooperační prádlo, což může být v horkých dnech nekomfortní. Na cestě za vysněnou figurou však ženy rády nad lecčím přimhouří oči.

Pro letní hojení platí ještě jedna zásada: „Jizvy se musejí chránit před slunečním zářením, aby nezpigmentovaly, takže je nutné je mazat krémem s UV faktorem minimálně 50+,“ radí Pilka, který je zakladatelem kliniky Aesthevita.

Klidový režim podmínkou

Po každém ze zmíněných zákroků, o něž jeví ženy přes léto největší zájem, je pro správné hojení nezbytný zhruba týdenní klidový režim bez námahy a sportu. Poté se pacientka může vrátit k fyzicky nenáročnému zaměstnání. Se sportováním ale musí ještě zhruba měsíc vyčkat, vždy záleží na individuálním doporučení lékaře.

Samozřejmostí je pak poctivá péče o jizvy, která se neobejde bez pravidelné masáže, a také dostatečný pitný režim. Ten má kromě jiného zásadní vliv také na obranyschopnost organismu.