Na dotazy odpovídá
MUDr. Ján Pilka
Vedoucí lékař, plastický chirurg

Plastika kůže

15.12.2019

Dobrý den, mám pravděpodobně zvláštní dotaz, na který již mnoho let hledám odpověď. Před 6ti lety jsem velmi silně promrzla, od té doby mám bolesti pod kůží na rukách i nohách - jakoby v tukové tkáni. Momentálně jsou to opravdu invalidizující bolesti, na některých místech jsou silnější a některá místa jsou téměř "nepostižená". Nemám žádnou vyrážku, občas trochu modřiny. Navštívila jsem desítky lékařů - nicméně bez odpovědi. Na internetu se mi podařilo najít dvě možnosti, o co by se mohlo jednat - non freezing cold injury nebo chladová panikulitida. Odpověď, zda se jedná o toto, zatím bohužel nemám. Veškeré ostatní testy mám zcela negativní (opakovaně test na boreliozu, revma, krevní rozbor, vše zcela v pořádku). Bohužel v poslední době špatně reaguji i na léky, brala jsem několik měsíců 6 ibalginů denně, do toho mi paní doktorka dala antirevmatika "na zkoušku", potom se to šíleně zhoršilo. Paní kožní doktorka mi řekla, že pokud ty nervy jsou opravdu poškozené, je možné, že extrémně přecitlivěle reagují na jakoukoli chemickou látku a tento pocit opravdu mám. Nyní tedy léky neberu, ale ta bolest se skoro nedá vydržet. Nešlo by prosím "uříznout" ty místa na kůži, které mě bolí¨???? A nahradit je jiným kusem kůže z místa, kde mě to nebolí?
Prosím o jakoukoli odpověď. Už jsem zkusila snad vše. Prosím, poraďte mi. I pokud vy sami toto nemůžete provést –napadá Vás prosím někdo? Klidně pojedu na konec světa. Mějte se hezky.

Odpověď na otázku

17.12.2019

Dobrý den, děkuji za dotaz. Zákroky, které popisujete, na naší klinice neprovádíme. Z toho co uvádíte nelze jen tak stanovit diagnózu, ale já bych navštívil neurologii, nebo popáleninovou plastiku ve Vinohradské nemocnici v Praze, nebo možná vyzkoušel laserovou terapii. V prvé řadě je nutné stanovit přesnou diagnózu a přiznám se, že prostřednictvím internetu, to není zrovna nejvhodnější.

MUDr. Ján Pilka