Povislá kůže na břiše po porodu nebo redukci hmotnosti? Řešením je plastika břicha

S létem přichází oblíbená plavková sezóna. Mnohým lidem ale působí trauma, kvůli tvaru nebo velikosti břicha. Trápení může působit i těm, kteří radikálním způsobem shodili nadváhu, ale mají komplex z převislé kůže, která po zhubnutí zůstala. Ženy se také mohou trápit z bříška po porodu.

„Mnohým našim klientům se jednoduše nedaří zhubnout v některých partiích, i když pravidelně cvičí a zdravě se stravují podle jídelníčku sestaveného výživovým poradcem,“ vysvětluje MUDr. Ján Pilka nejčastější důvody návštěvy kliniky plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Mezi časté klientky patří ženy po porodu

Ženy po jednom či více porodech mají často problém s přebytečným tukem na bříšku. Chtějí se vrátit do původní formy a řeší i problém s nadbytečnou kůží, proto volí tzv. abdominoplastiku, při níž je operativně odstraněna přebytečná kůže na břiše.

Přibývá i mužů, kteří řeší povislou kůži

Muži se pro operaci rozhodnou nejčastěji z důvodu výrazného zhubnutí po cvičení.

„Vzhledem k tomu, kolik času investovali do cvičení a zvýšení fyzické kondice, nelze se divit, že jim po redukci hmotnosti převislá kůže na břiše vadí. I muži chtějí vypadat a cítit se dobře,“ popisuje důvody mužů pro návštěvu kliniky Aesthevita MUDr. Ján Pilka, chirurg z kliniky plastické chirurgie a estetické medicíny.

Kromě plastiky břicha je oblíbeným zákrokem u mužů také liposukce a operace očních víček, ta zvláště u starších pacientů. Oblíbená je i liposukce, která ale pro žádoucí efekt nemusí být vždy dostatečná. V takovém případě se pak přistupuje k radikálnějšímu řešení, jako je například abdominoplastika.

Kdy pomůže liposukce a kdy je už potřeba abdominoplastika?

Cílem liposukce je kromě odsátí tuku také snaha o dobrý estetický výsledek – aby po operaci neměl klient nadbytek kůže. Dnešní moderní techniky liposukce takových výsledků dosahují. Nabízeno je mnoho technik od klasických, přes vibrační techniky, ultrazvukové techniky, až po nejmodernější řešení, mezi které patří i radiofrekvenční liposukce BodyTite.

Její výhoda tkví v rovnoměrném a velmi šetrném odsávání tuku. Tím se snižuje doba rekonvalescence a samozřejmě i riziko vzniku nerovností, které u starších metod mohou být výrazné.

Více o liposukci BodyTite najdete zde.

V případě menších obtíží pomůže Miniabdominoplastika

Miniabdominplastiku indikuje plastický chirurg v případě, že je přebytek kůže jen v podbřišku, ale nad pupíkem není kůže povolená. Často je kombinována s liposukcí, ale může se provádět i jako samostatný zákrok.

 

Co je abdominoplastika

U některých lidí je nutné místo miniabdominoplastiky zvolit abdominoplastiku. Ta se volí jak při nadbytku podkožního tuku a převislé kůže, tak při rozestupu přímých břišních svalů. Jedná se o rozsáhlou operaci v celkové anestezii. Délka zákroku se pohybuje od dvou do tří hodin. Odstraňuje se jak podkožní část, tak i přebytečná kůže v místech nad i pod oblastí pupku.

Samotný řez chirurg vede v podbřišku a okolo pupku. Pupek se obřízne a kůže je natažena směrem dolů. Její přebytečná část je odstraněna a na závěr se opětovně všije pupek do správné polohy.

Pokud má pcient navíc rozestoupeny přímé břišní svaly, lékař je sešije opět k sobě. Abdominoplastika bývá kombinována s liposukcí, která slouží k odsátí přilehlých oblastí pro ještě dokonalejší estetický výsledek. Po tomto zákroku je rovněž nutné vyvarovat se výkyvům váhy.

Výhody abdominoplastiky

Abdominoplastika často odstraní více potíží během jedné operace.

Vyřeší problémy s:

  • převislou kůží
  • nadbytečným tukem
  • rozestupem přímých břišních svalů

 

„Klienti se těší i na nákup nového oblečení nebo oprášení šatníku z dřívějších let. Operace totiž zmenší obvod až o 2 konfekční velikosti,“ poznamenává MUDr. Ján Pilka k výsledku plastické operace.

 

Rizika abdominoplastiky

Společně se zákrokem se mohou projevit i některé nepříjemné průvodní projevy

  • Serom nebo hematom (nahromaděná tekutina nebo krev v podkoží) bývá nejčastěji důsledkem nedodržení klidového režimu po operaci. Pokud je menšího rozsahu, tekutina či krev se sama vstřebá. V případě většího rozsahu je nutno ji vypustit.
  • Rozestup okrajů rány – při menším rozsahu se rána zahojí sama, při rozestupu většího rozsahu musí být rána znovu sešít.
  • Při nekróze se jedná oodumření okrsku kůže, obvykle dole v podbřišku. Ohroženější skupinou jsou kuřáci, diabetici, obézní lidé a hypertonici. Rozvoji nekrózy napomáhá i plně vzpřímená poloha po operaci a nedodržení klidového režimu.
  • Porucha citlivosti kůže podbřišku bývá standardním doprovodným jevem, který souvisí s touto operací. V naprosté většině případů se citlivost navrátí do jednoho roku od operace a nepovažuje se za komplikaci.

 

Váš nejčastější dotaz?

Je možné abdominoplastiku hradit přes zdravotní pojišťovnu?
Vše závisí na dané pojišťovně. Obecně vzato pojišťovny přispívají na operace se zdravotním odůvodněním – při rozestupu břišních svalů, nebo břišní kýly se u svojí pojišťovny určitě optejte. Tyto dvě operace ale nejsou to samé, co abdominoplastika. Například rozestup svalstva a následný zákrok (korekce diastázy) se provádí ve vertikálním řezu v tzv. střední čáře nebo v okolí pupku.

Trápí vás převislá kůže, uvažujete o plastické operaci břicha nebo o liposukci? Objednejte se na nezávaznou konzultaci na kliniku Aesthevita.