Rhinoplastika – s novým nosem navrácené sebevědomí

Velký, křivý, orlí… Takové nosy způsobují svým majitelům komplexy především v době dospívání, kdy mohou být terčem posměchu svého okolí. Nepatřičné komentáře pak na sebevědomí určitě nepřidají. Nos v celkovém vzhledu hraje důležitou roli, je dominantou obličeje a tak se jeho nedostatky dají jen stěží maskovat.

V dnešní době je tento problém snadno řešitelný. Rhinoplastika, neboli operace nosu je často vyhledávaným zákrokem, ať už z důvodu estetického nebo zdravotního. Řeší změny tvaru nosu dané vrozenými odchylkami nebo poúrazovými deformacemi. Jedná se o jeden z nejsložitějších zákroků plastické chirurgie, který vyžaduje velké zkušenosti, preciznost a přesnost operatéra.

Rhinoplastika je operace, která se neřídí jednou šablonou. Každý člověk, a tedy i jeho nos je originál, a tak i operace nosu musí být přizpůsobena konkrétnímu člověku. „Plastický chirurg by měl na konzultaci vyslechnout všechna klientova přání a představy o „novém“ nosu. Na druhou stranu by klient měl být obeznámen s postupem operace a s tím, zda jsou jeho představy reálné či nikoliv a do jaké míry změní rhinoplastika celkový vzhled jeho obličeje. Chirurg pak při operaci postupuje tak, aby nebyla narušena identita operovaného,” říká MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

 

Plastickou operací nosu se může upravit jak měkká (chrupavčitá), tak i tvrdá (kostěná) část nosu

 

Operace měkké části nosu (operace/korekce pouze chrupavkovité části nosu)

Typickým příkladem operace měkké části nosu je úprava špičatého nosu. Ale v praxi se lze setkat i s korekcí šíře nosu (šířky nosních křídel) či například asymetrickými nosními dírkami.

“Plastika měkkého nosu je velmi náročným zákrokem, protože každý milimetr má ve výsledku obrovský význam,” doplňuje MUDr. Ján Pilka.

 

Operace tvrdé části nosu (operace kostěné části nosu)

Při operaci tvrdého nosu se nejčastěji operuje nosní kostěný hrbol, prohlubuje se kořen nosu, anebo se upravuje nosní přepážka (septoplastika). Oproti operaci měkkého nosu jde o zákrok s delší rekonvalescencí, a to z důvodu otoku, který může přetrvávat i několik týdnů.

“Častou kombinací bývá operace měkkého i tvrdého nosu zároveň. Dochází tak k velké změně výrazu obličeje,” dodává MUDr. Ján Pilka.

 

Operace nosní přepážky neboli septoplastika

Septoplastika je operace, která chirurgicky upravuje vybočenou nosní přepážku. Příčinou vybočené nosní přepážky bývá vrozená vada nebo úraz. Při septoplastice operatér upravuje nosní přepážku tak, aby vedla středem dutiny nosní a usnadnilo se tak dýchání nosem.

 

Metody operace – uzavřená nebo otevřená

Uzavřená metoda

U uzavřené rhinoplastiky je řez veden uvnitř z přístupu nosních dírek. Nevýhodou této metody je, že operatérnemá dokonalý přehled o vnitřním prostředí a tím vznikají i možná rizika. Pokud si operující chirurg není 100% jistý vnitřním stavem nosu, může operovanému přivodit i zdravotní potíže nebo třeba zhoršené dýchání. Výhodou naopak je, že po operaci nezůstává viditelná jizvička.

 

Otevřená metoda

„Při otevřené rhinoplastice je lepší vizualizace struktur nosu s jejich přímým odhalením. Tím pádem se dá o mnoho lépe a precizněji operovat deformita špičky nosu stejně jako při komplexních deformitách, kdy je zapotřebí korigovat tvrdý i měkký nos. Otevřený přístup je metodou volby také při reoperacích nosu, kdy je výrazně zjizvený terén a je nutné realizovat aplikaci chrupavkových štěpů. Jizvička po této metodě je v nejužší části nosní přepážky. Po několika týdnech je jen minimálně viditelná a to pouze z pohledu zespodu,“ vysvětluje MUDr. Martin Boháč, PhD. z kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

 

Průběh rhinoplastiky

Ve většině případů se operace nosu provádí v celkové anestézii. Spočívá v opracování chrupavek a kostí do požadovaného tvaru (ubráním nebo přidáním kosti, chrupavky nebo jiné tkáně) a poté jsou řezy sešity vstřebatelnými stehy. V konečné fázi je na nos dána sádrová dlaha a do nosních dírek je zavedena tamponáda, která zamezí krvácení. Dlaha po operaci udržuje správný tvaru nosu a zajišťuje klidné hojení po operaci.

 

Po plastické operaci nosu

Po plastice nosu vznikají modřiny a otoky kolem nosu a v oblasti očních víček, které z větší části ustoupí během několika týdnů, malé otoky můžou přetrvávat až 3 měsíce po operaci. 

Tamponáda je vyjmuta druhý až třetí den po operaci, dlahu musí pacient na nose ponechat 14 dní. Po jejím odstranění je nutné začít s jemnými masážemi.

Po dobu 6 týdnů po plastice nosu se musí dodržovat klidový režim a pacient by se měl vyhýbat zvýšené námaze. 

Konečný tvar nosu se definitivně ustálí až po 1 roce. Během této doby může být nos citlivější na chlad a v teplém počasí otékat.

 

Pro koho je rhinoplastika vhodná:

  • Pro ty, kteří nejsou se vzhledem svého nosu spokojeni ať už z důvodu vrozených deformit nebo po úrazu.
  • Pro ty, kteří mají problem s dýcháním nosem z důvodu vybočení přepážky.
  • Pro ty, jejichž vývoj nosu byl ukončen, tedy nejlépe od 18 let.

 

Pro koho naopak není vhodná:

  • Pro pacienty, kteří mají vážné onemocnění zabraňující estetické operaci v celkové anestezii.

 

MUDr. Pilka na závěr dodává: “Klient by od operace neměl očekávat, že dosáhne ideálního vzhledu nosu. Chrupavka je tkání flexibilní a hojení, které nikdy nelze přesně odhadnout, může v některých případech výsledek operace změnit. Na naší klinice jsme se ale zatím setkali se spokojenými pacienty a k hezčímu nosu jim přibylo navíc i zdravé sebevědomí.”        

 

Patříte mezi ty, kteří by si rádi nechali upravit svůj nos, ať už z důvodu jeho tvaru nebo velikosti? Stále váháte a chtěli byste se poradit se zkušeným plastickým chirurgem?

Přijďte na nezávaznou konzultaci na kliniku plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Plastičtí chirurgové kliniky Aesthevita Vám zodpoví všechny Vaše dotazy a navrhnou pro Vás to nejlepší řešení. Pak už bude záležet jen na Vás, jestli se rozhodnete zákrok podstoupit.

Na konzultaci na klinice Aesthevita se můžete objednat buď telefonicky nebo e-mailem info@aesthevita.com.

Konkaty na kliniku Aesthevita najdete zde.