Šéflékař Ján Pilka: S nevzhlednými kožními převisy si umíme poradit

Po zhubnutí přebytečných kil touží mnoho žen i mužů. V období po Vánocích a s příchodem nového motivačního roku je tato touha snad ještě palčivější než kdykoli jindy. Hubnutí vyžaduje notnou dávku disciplíny, ale když se to povede, člověk má ze sebe skvělý pocit. Ten mu ale může kazit jedna skutečnost – přebytečná kůže, která visí a překáží tam, kde byly dřív tuky. Takový problém snižuje sebevědomí a kazí radost z dosažených výsledků. Naštěstí není neřešitelný, prozradil MUDr. Ján Pilka, šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita v rozhovoru pro server zena-in.cz.

 

Mnoho žen trápí po zhubnutí vytahaná kůže. Dá se jí nějak zbavit přírodní cestou?

Pokud už je kůže jednou vytahaná, pak lze odstranit pouze chirurgickým zákrokem.

Co třeba časté mazání, speciální krémy, cviky, kompresní prádlo apod. mohou s kůží něco udělat? 

Speciální krémy, cvičení, kompresivní prádlo, to vše je velmi vhodné jako prevence a to u žen v každém věku, u maminek v těhotenství a po porodu a doporučoval bych to i mužům. Pokud je ale kůže už vytahaná, pak je pozdě.

Které partie k tomu bývají nejnáchylnější?

Nejrizikovější je břicho a záda, pak obličej a v mnoha případech i stehna.

Jaké jsou možnosti odstranění kůže na břiše?  

Nevzhledného kožního převisu na břiše mohu zbavit klientku plastickou operací břicha, tzv. abdominoplastikou. V některých případech postačí miniabdominoplastika. Na předoperační konzultaci, po prohlédnutí klientky zvážím, který zákrok bude nejvhodnější. Má-li žena hubené břicho a malý kožní převis, postačí zpevnit pouze spodní část břicha. Nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. To je miniabdominoplastika. Má-li žena velké břicho a velký kožní převis, pak je nutné provést abdominoplastiku a to většinou spojenou s liposukcí. Při zákroku musím zpevnit jak horní, tak dolní část břicha a přesadit pupík. Oba zákroky se provádějí v celkové anestezii.

Celý rozhovor najdete na: bit.ly/ZenaIn_Pilka_Kuze