Tipy dermatoložky

Jak na bezchybnou pleť

Do 25 let ženy obvykle nijak speciálně o svoji pleť nepečují. Pokud netrpí na akné, ekzémy či jiné kožní problémy. Po 25. roce se ale začnou ptát, odkdy je na místě prevence proti vráskám? Jak správně se o pleť starat a jaké možnosti kromě masek, krémů a sér existují? Zeptali jsme se za vás naší skvělé dermatoložky MUDr. Miroslavy Večeřové.

 

„Podstatná část stárnutí pleti je dána geneticky. Jsou ženy, které mají povolenou a unavenou pleť ve středním věku a naopak ty, které i ve vyšším věku mají pleť pružnou a pevnou. Všechny by ale měly o svou pleť pečovat zejména důsledným čištěním a hydratací, a to jak pomocí krémů, tak také správným pitným režimem. Důležitý je i dostatek spánku,“ vyjmenovává MUDr. Večeřová.

V běžném režimu člověk za den vyloučí okolo 2 litrů tekutin. Obdobné množství je proto potřeba doplnit. Optimální množství tekutin lze vypočítat pomocí jednoduchého vzorečku – 0,5l vody na každých 15kg váhy. Při sportu, v horkých dnech a dalších pro tělo zátěžových situacích je samozřejmě nutné příjem tekutin zvýšit.

S ideální délkou spánku je to složitější. Existují vědecké studie, které uvádějí doporučený počet naspaných hodin pro konkrétní období života. Potřeba spánku je však velmi individuální a ovlivněná životním stylem. Nejlepší je proto naslouchat svému tělu a dovolit si odpočívat tehdy, kdy si o to říká.

I když dodržíte základní zásady týkající se pitného režimu a spánku, nezaručuje to dokonalý stav pleti. Co když se objeví nedostatky? „Opět je nutné si uvědomit, že každá z nás je originál a má jiné představy o tom, jak má její pleť vypadat. Dá se ale obecně říci, že by ženy od 30 let, pokud nebudou se svou pletí spokojeny, měly navštívit odborníka.“

Zatočit s nedokonalostmi

Nejčastějším handicapem přirozeně stárnoucí pleti jsou samozřejmě první vrásky. Ačkoliv nejsou hluboké a třeba ani příliš četné, mnoho žen se s nimi těžko smiřuje. „Na první vrásky je nejúčinnější hloubková hydratace metodami, jako je například mezoterapie, PRP plazma lifting, případně drobné laserové zákroky,“ radí MUDr. Večeřová a doplňuje: „V případě, že už je pleť více povadlá, to znamená výrazné hluboké vrásky a povislá kůže, pak je nevyhnutelný zásah plastického chirurga.“

Plastický chirurg pak na osobní konzultaci posoudí stav a kvalitu kůže dané klientky a doporučí nejvhodnější zákrok. Nejčastěji se jedná o lifting obličeje, endoskopický lifting čela a obočí, lifting horního rtu, případně v kombinaci s dalšími zákroky, jako je plastická operace očních víček nebo třeba lifting krku. Může nabídnout také vyplnění vrásek vlastním tukem.

Ne vždycky kazí pleť vrásky. Narušit ji může i přemíra slunečního záření nebo procedury jako třeba chemický peeling. „Na regeneraci například po létě, laserových ošetřeních nebo chemickém peelingu se velmi osvědčila metoda PRP plazma lifting,“ doporučuje MUDr. Večeřová. Léčba krevní plazmou regeneruje a rozjasňuje pleť. Aplikovat ji lze nejen v obličeji, ale také v oblasti krku a dekoltu.