Vy se ptáte a doktor Pilka odpovídá, a to nejen v Poradně na našem webu

Chtěla bych se zbavit tuku na břiše a na stehnech…Toužím po větším poprsí, ale ještě nemám děti, mohla bych kojit i s implantáty…Jak dlouho budu čekat na abdominoplastiku…Kolik stojí zvětšení zadečku…A já bych chtěl zvětšit penis…To je letmý výběr dotazů, které pokládáte MUDr. Jánu Pilkovi v Poradně na webu kliniky plastické chirurgie Aesthevita, který své rady poskytuje také čtenářkám a čtenářům různých časopisů. Maminka Andrea se v poradně časopisu Maminka šéflékaře Aesthevity ptala: „Po dvou těhotenstvích a porodech mám na bříšku i zadečku nevzhledné a poměrně výrazné strie, které vznikly i přesto, že jsme se poctivě mazala krémy a oleji. Zajímalo by mě, jaké možnosti nabízí estetická medicína k jejich odstranění? Je vůbec možné se jich zbavit nebo je alespoň hodně eliminovat, abych se nemusela stydět svléknout do plavek?“

„Odstranění strií není nikdy stoprocentní, ale estetická medicína nabízí možnosti, jak je odstranit částečně nebo alespoň zmírnit. Pokud jde o odstranění strií z oblasti břicha, tak právě některým maminkách zůstane po porodu na břiše nevzhledný kožní převis, který se dá operativně odstranit, jde o tvz. abdominoplastiku, plastickou operaci břicha. Operatér odstraní převislou kůži i se striemi, a pokud je to nutné, také zpevní břišní stěnu. Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá zhruba 2 hodiny. V případě pozadí, lze provést lifting dané partie, tedy odstranit přebytečnou kůži a vytvarovat křivky. Po tomto zákroku ovšem zůstane pacientce jizva mezi hýžděmi a zády, proto není příliš vhodný pro mladí ženy, těm bych to nedoporučil. Důležitá je následná rekonvalescence. Tedy klidový režim a nošení kompresivního prádla minimálně 6 týdnů a péče o jizvy po chirurgickém zákroku. Ale ani tím to nekončí. Strie se úplně neztratí, proto je vhodné chodit na masáže, lymfatické masáže a používat vhodné krémy,“ radí šéflékař kliniky Aesthevita Ján Pilka.

Moje psychologie, únor 2019

Lucie (35) položila panu doktorovi tento dotaz: „Do jaké míry hraje fyzický vzhled roli v tom, jaká je naše sebedůvěra a sebevědomí? A jak v tomto směru mohou pomoci (či naopak uškodit) plastické operace?“

„Pocit, že máme vrásky navíc, malá prsa, plochý zadeček, významnou měrou sráží vlastní důvěru a sebevědomí,“ říká Ján Pilka a pokračuje? „A právě plastickou operací mohu upravit to, co ženám či mužům vadí, a tím jim pomoci změnit míru sebevědomí. Pravidelně se o tom přesvědčuji při konzultacích. Při prvním setkání poznávám klienty, kteří jsou evidentně sami se sebou nespokojeni a často to vyzařuje i z jejich chování. Když pak přijdou na kontrolu po operaci, vstupuje ke mně do ambulance spokojený, sebevědomý, usměvavý člověk. A to mě vždy potěší. Pak jsou ojedinělé případy, kdy se jedná pouze o závislost na plastických zákrocích, což je většinou u žen. Je otázkou, zda taková závislost může klientům v něčem prospět.“

 Moje psychologie_rady_23. 1. 2019_detail

Časopis Dieta, únor 2019

„O liftingu obličeje už jsem slyšela, ale nyní jsem zjistila, že existuje také lifting problematických partií, a to mě zaujalo. Jak tento zákrok probíhá? Bolí? Kolik stojí?“ ptá se čtenářka časopisu Dieta odborníka z Aesthevity.

„Pokud jde o povislou kůži na břiše, je možné provést plastickou operaci břicha neboli abdominoplastiku. Při tomto zákroku stáhneme kůži směrem dolů, tam ji odřízneme a velmi nízko ji od boku do boku sešijeme. Zůstane tam jizva, kterou skryjete jak ve spodním prádle, tak i v plavkách. Jizva zhruba půl roku vyzrává a je téměř neviditelná.

Podobné je to u paží. Pokud to lze, je možné provést takzvaný malý lifting, kdy se udělá řez v podpaží, kůže se od lokte přitáhne, přebytečná kůže se odstraní a sešije v podpaží. V případě, že to nelze provést, kůži odřízneme od lokte až do podpaží a pak sešijeme. Rozhoduje mimo jiné kvalita kůže, množství převislé kůže a je na zvážení, zda by případná malá jizva v podpaží unesla kůži na celé paži.

Lifting zad a zadku znamená, že vám po odstranění převislé kůže v těchto partiích zůstane jizva přes celá záda, od boku do boku, zhruba ve výši pasu. V tomto případě musíte pro skrytí jizvy zvolit vyšší spodní prádlo i plavky. Lifting zadku a abdominoplastiku lze provést najednou, protože u obou se zasahuje do boků. Jedná se o takzvaný body lift. Lifting paží se pak musí provést samostatně.

Zákroky se provádějí v celkové anestezii a jsou velmi náročné. Bolí to jako každá operace, jde o pooperační stav. Citlivost bývá u každého jiná, je to individuální. Pacientka dostává léky proti bolesti, antibiotika, léky proti zvracení. Rekonvalescence trvá šest týdnů a musí se nosit kompresivní prádlo. Dva týdny je vyžadován absolutní klidový režim, jen je potřeba lehce chodit. Nesmějí se zvedat věci těžší než tři kila.

Tyto zákroky se málokdy opakují. Pokud k tomu přistoupíte tak, že jste zhubla, chcete vypadat dobře, máte udělaný lifting, o své tělo pečujete, budete cvičit, zdravě se stravovat, pak bude efekt této operace delší. Ovšem nezapomeňte, že plastická chirurgie vrátí čas, ale nezastaví ho. Cena je stanovena při konzultaci podle nutného rozsahu zákroku. Cena za lifting paží se pohybuje od 50 000 korun, za abdominoplastiku od 48 000 korun,“ odpovídá doktor Pilka.

Časopis ForMen, březen 2019

A zvídaví jsou také muži. Snem Mariána je zvětšení penisu. Ptá se tedy, jak má postupovat.

Prodloužením a zbytněním penisu se zaobírá tzv. penoplastika. „Při konzultaci v mé ordinaci společně probereme možnosti, a pokud lze zákrok provést, pak jej doporučím,“ uvádí MUDr. Ján Pilka šéflékař kliniky Aesthevita. A dodává: „Muži podstupují tento zákrok, aby se cítili dobře, zvýšili si sebevědomí. Je to stejné jako u žen, které si nechávají zvětšovat prsa. Moderní muž chce být spokojený se svým tělem.“ K prodloužení a zbytnění penisu se využívá lipotransfer, tedy přenos vlastního tuku. Ten se pomocí vibrační liposukce nejprve odsává z vybraných partií, následně čistí uzavřenou metodou Pure Graft a poté přenese do jiné části těla. Penoplastika dokáže prodloužit přirození asi o 1,5 až 4 cm.

formen_brezen_2019_detail