Ženy a muži na celém světě stále více touží po dokonalosti

Vidíme to doslova všude, kam se podíváme. V médiích, na plakátech, billboardech, na všech sociálních sítích. Krásné muže a ženy, jejich vytvarovaná těla, plné dekolty, zářící obličeje. Proto nikoho z nás nepřekvapí, že vytrvale roste počet zákroků, které lidé podstoupí u plastických chirurgů. Přispělo k tomu také to, že plastičtí chirurgové začali požívat vlastní materiál pacientů a pacientek, tedy vlastní tuk, nebo prsní žlázy. Jde o lipotransfer, přenos tuku do různých částí těla, nebo o autoaugmentaci, zvětšení prsou vlastní žlázou.

Nejvíce estetických operací na světě proběhne v USA, následují Brazílie a Japonsko. Z evropských zemí je na prvním místě Itálie, za ní pak Německo. Klientelu tvoří celosvětově z 86 procent ženy. Jejich nejoblíbenější operací je augmentace, zvětšení prsou. Zbylých 14 procent  jsou muži. Nejčastěji si nechávají upravit oční víčka. „Na naší klinice jsme za poslední tři roky zaznamenali nárůst počtu mužů. V loňském roce jsme jim provedli 25 procent zákroků. Nejžádanějším byla penoplastika, tedy prodloužení a zbytnění penisu. Druhým pak operace horních a dolních očních víček,“ uvádí MUDr. Ján Pilka, majitel a šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

Podle statistiky Americké Společnosti Plastických Chirurgů (American Society of Plastic Surgeons) provedli v USA v roce 2019 na 18 100 000 plastických operací. Z toho bylo 1 800 000 estetických chirurgických zákroků a 16 300 000 zákroků minimálně invazivních (například procedury k omlazení obličeje).

 

Žebříček nejpopulárnějších estetických chirurgických zákroků v USA loni vypadá takto:

Zvětšení poprsí – 299 715 zákroků

Průměrná cena: $3947 (cca 91 000 Kč) nezahrnuje anestezii, náklady na operační sál a ostatní výdaje.

Liposukce – 265 209 zákroků

Průměrná cena: $3548 (cca 81 800 Kč) nezahrnuje anestezii, náklady na operační sál a ostatní výdaje.

Operace očních víček – 211 005

Průměrná cena: $3282 (cca 75 600 Kč) nezahrnuje anestezii, náklady na operační sál a ostatní výdaje.

Plastika nosu – 207 284

Průměrná cena: $5409 (cca 124 700 Kč) nezahrnuje anestezii, náklady na operační sál a ostatní výdaje.

Plastická operace obličeje – 123 685

Průměrná cena: $7467 (cca 172 100 Kč) nezahrnuje anestezii, náklady na operační sál a ostatní výdaje.

 

A jak jsou na tom Češky a Češi?

Letošní statistiku zákroků razantním způsobem ovlivnila a stále ovlivňuje současná pandemie. Částečně omezení pohybu a volnočasových aktivit se neblaze podepsalo především na postavách žen. „Letos jsme provedli na klinice nejvíce liposukcí, tedy odsátí tuku z problémových partií. Druhou početnou skupinou byly klientky, které podstoupily plastickou operaci břicha – abdominoplastiku a zájem o zvětšení či modelaci prsou je stále stejný,“ popisuje Ján Pilka a dodává: „Pánové u nás podstupují penoplastiku a liposukci a v neposlední řadě operaci očních víček.“

Nechejte se inspirovat

Efekt liposukce

Odsát tuk si můžete nechat nejen z břicha, zad a stehen, ale také hýždí, paží, prsou, lýtek, kolen či podbradku. Po liposukci se tuk znovu nikdy neuloží v ošetřených partiích. Odtamtud jsou tukové buňky navždy pryč. Tělo tím ale nepřelstíte. Najde si jiná místa, kam tuk může uložit, a tak je pro dlouhodobý efekt liposukce nezbytná správná životospráva. Tukové buňky reagují podle toho, jak jim poroučí naše genetické dispozice. Důležité je ale i to, jak se o své tělo staráme. Liposukce sice dokáže tělo od části tukových buněk osvobodit, ale není všemocná. Již před zákrokem by ve vás mělo uzrát rozhodnutí, že skoncujete se starými zlozvyky a po rekonvalescenci upravíte svůj životní styl. Tím si slušivě vymodelovanou figuru udržíte.

Vibrační liposukce MicroAire

Odsát přebytečný tuk z různých míst lidského těla je možné v prvé řadě vibrační liposukcí MicroAire. Může se provádět jak v lokální, tak v celkové anestezii. Lékaři kliniky Aesthevita preferují zákrok v celkové anestezii především proto, aby se klientky a klienti cítili pohodlně. Při lokální anestezii byste totiž cítili tlak kanyly, kterou chirurg odsává tuk. Jak zákrok probíhá? Poté, co začne působit anestezie, aplikuje operatér do podkoží speciální roztok. Váš podkožní tuk se díky němu lépe rozpustí a definitivně odsaje pryč z těla. Tuk se odstraňuje pomocí kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou.

Ultrazvuková liposukce VASER Lipo

Moderní ultrazvuková liposukce VASER Lipo se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a které lze díky tomu lépe odsát kanylou. Přístroj VASER Lipo minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. Na závěr operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Tato metoda je velice úspěšná a je efektivnější u mužů, protože mají jiný typ tuku než ženy. Ultrazvuk velmi dobře rozbíjí tuhý tuk, který se pak lépe odsává, a dokonce se dá v některých případech vytvořit na břiše takzvaný pekáč buchet, po němž mnozí pánové touží. Pokud jde o možná rizika nebo kontraindikace, jsou minimální v případě, že pacient řádně dodržuje lékařská doporučení a rekonvalescenci. Pacienti mají čtrnáct dnů klidový režim, šest týdnů nesmějí sportovat a šest týdnů musí nosit kompresivní prádlo,“ vysvětluje MUDr. Ján Pilka a pokračuje: „Viditelný úbytek obvodu těla je postupný a u někoho dokonce až po šesti měsících. Prvních devadesát procent je viditelných zhruba po šesti týdnech a zbytek z výsledného liposukčního zákroku může být u některých pacientů vidět právě až pátý či šestý měsíc. Je to proto, že opadávají otoky, a to jak vnější, tak vnitřní, hojí se jizvy v podkoží. To postupem času znovu dostává svou elastičnost a pružnost a tvaruje se do žádoucího stavu. Každé tělo a organismus reaguje jinak.“

Radiofrekvenční liposukce BodyTite

Odsátí tuku při liposukci BodyTite se rovněž provádí velmi tenkými kanylami. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické a také minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. V závěru operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Jde o radiofrekvenční metodu, což znamená, že při liposukci dochází k rozehřívání podkožního tuku, který se rychleji a s menší námahou odsává pryč, a tím je zákrok šetrnější. Protože se při odsávání tuku podkoží zahřívá, nastává kontrakce podkožních sept, čímž dochází ke kvalitnímu stažení kůže. Nevznikají při ní takové otoky, modřiny, hrbolky či nerovnosti jako po běžné vibrační liposukci. Tato metoda je vhodnější pro ženy, protože BodyTite více vypíná pokožku,“ konstatuje odborník.