Zrcadlo, řekni mi, jsem stále krásná, krásný a pořád sexy?

Jedno staré lidové moudro říká, že krása duše se zračí v obličeji. Jistě mi dáte za pravdu, že první pohled do očí toho druhého mnoho napoví. Může nás zklamat, odpudit, nebo naopak mile navnadit, či dokonce probudit touhu a lásku. Proto bychom o svůj obličej měli vzorně pečovat. Na jeho vzhledu se podepisuje věk, kvalita kůže, ale také náš životní styl. Podle statistiky kliniky plastické chirurgie Aesthevita, je mezi muži a ženami každoročně největší zájem o facelift, tedy lifting obličeje a o blefaroplastiku, což je plastická operace očních víček. Klientelu tvoří 75 procent žen a 25 procent mužů. Nejčastěji podstupují operaci horních očních víček nebo si nechají odstranit nadbytečnou kůži nad očima a tukové váčky pod očima najednou.

Blefaroplastika

Plastická operace očních víček se řadí k méně náročným invazivním zákrokům. Může snížit pocit únavy, bolesti hlavy, slzení očí a zastavit zhoršování zraku. Po blefaroplastice bude váš vzhled mladistvější, váš pohled bude jasnější a zdravotně se vám po zrakové stránce uleví.  „Pacient si může vybrat, zda podstoupí zákrok v lokální nebo celkové anestezii. Provádím ho přibližně jednu hodinu. Tenkým řezem vedeným v přirozeném záhybu horního víčka a případně také těsně pod řasami spodního víčka odstraním nadbytečnou kůži. Pokud je to nutné tak i tukové váčky z oblasti očí,“ popisuje plastický chirurg Ján Pilka a pokračuje: „Na závěr přelepím rány tenkou náplastí a sterilním krytím.“

Samotný zákrok je ovšem jen prvním krokem k vaší spokojenosti. Podstatná je také správná rekonvalescence. První dva dny je nutné oči ochlazovat ledovými hydrogelovými obklady, které minimalizují otoky. Týden je potřeba nenamáhat oči čtením a sledováním televize. Přes den se pak musí chránit slunečními brýlemi. Jizvy nesmějí přijít do kontaktu s přímým sluncem alespoň tři měsíce po operaci a je potřeba na ně nanášet dostatek krému s vysokým ochranným faktorem.

Endotine browlift

S přibývajícími léty naše pleť ztrácí pružnost a začíná být povadlá. Kůže na čele klesá a s ní i obočí. Kvůli tomu vznikají nadbytky kůže nad očima. Obličej tak působí přísným, zamračeným dojmem. A to všechno ještě podtržené vráskami na čele. „Těchto projevů stárnutí zbavíme naše klientky a klienty jedním zákrokem. Existuje moderní metoda endoskopický Endotine browlift, která vyřeší povadlou kůži na čele i víčkách zároveň,“ vysvětluje majitel a šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita MUDr. Ján Pilka.

Není žádným tajemstvím, že metodu endoskopického Endotine browlift si doktor Pilka velmi oblíbil. Spočívá totiž opět v minimálním invazivním zatížením klienta. Jejím cílem je nejen dosažení žádoucího výsledku s minimálními jizvami, ale také snížení doby rekonvalescence a minimalizace možných rizik a komplikací. „Při klasické metodě pozvednutí čela a obočí se dá výsledek jen těžko předvídat a fixace tkáně v nové poloze není snadná, protože se uchycuje pomocí stehů, případně šroubků. Nepříjemné pocity pnutí pak bývají u pacientů velmi časté, což při metodě s použitím vstřebatelných implantátů Endotine odpadá. V každém případě dnes používám při této operaci endoskop – kameru, protože tak nemůže dojít k porušení důležitých obličejových nervů,” dodává plastický chirurg.

Endotine je v USA vyvinutý revoluční systém, který využívá vstřebatelných implantátů, které jsou umísťovány pod pokožku. Tam implantáty následně drží měkké tkáně v požadované pozdvihnuté poloze. Po zákroku se v podkoží začnou tvořit nové vazivové struktury. Ty tkáň zafixují na místě a drží ji zde i poté, co se implantát zcela rozpustí. Implantáty lékař zavádí pomocí drobných řezů, a přesto dokáží nahradit tradiční browlift a foreheadlift. Patentovaný design implantátů zaručuje bezpečnou fixaci tkáně v nové poloze a navíc umožňuje znovu polohu tkáně kdykoliv upravit pro dosažní optimální pozice a korekce.

Tato metoda je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže a to ideálně ve věku od 40 do 65 let. Pokud tento zákrok podstoupíte, musíte po operaci nosit 14 dní elastickou čelenku. Vložený implantát se vstřebá za šest až 12 měsíců. Oči by alespoň tři měsíce po operaci neměly přijít do kontaktu s přímým sluncem.

Lifting obličeje

Tento způsob omlazení nabízí hned několik způsobů, které chirurg zvolí či zkombinuje přesně tak, jak právě vaší tváři nejvíce prospěje. Facelift se provádí v celkové anestezii. Chirurg vede řez ze spánkové oblasti kolem ušního lalůčku za boltec. Odstraní přebytečnou kůži a nakonec ranky sešije vstřebatelnými stehy a aplikuje sterilní krytí spolu s elastickou čelenkou. Výsledná jizva je tenká, velmi nenápadná a jen obtížně zpozorovatelná. V oblasti obličeje se ranky obecně lépe hojí než na těle, protože tvář je více prokrvená. Rekonvalescence trvá dva až tři týdny.

Necklift

Zapomenout nesmíme ani na krk. K jeho vyhlazení se používá miniinvazivní zákrok, při kterém se odsává přebytečný tuk v oblasti krku a podbradku a zároveň je zpevňována a vyhlazována povislá kůže. Principem této revoluční metody je tedy kombinace klasické podtlakové liposukce a současně aplikace radiofrekvenční energie. Účinně rozpouští tuk a umožňuje tak jeho lehké a méně traumatické odsávání, přičemž významně snižuje pooperační výskyt hematomů, otoků, bolesti a diskomfortu. Efekt je viditelný již po zákroku, avšak plnohodnotný výsledek vypnutí kůže nastává po šesti až 12 týdnech.

Lipofilling

Zvětšení rtů vlastním tukem dodá vašim rtům objem a může se přizpůsobit vašemu přání. Zjednodušeně – vibrační liposukcí se odebere malé množství vašeho tuku, pročistí se a tenoučkými kanylkami vstříkne do rtů. Za hodinku je vše hotovo. Modřinky odezní do dvou týdnů a můžete špulit…

Pokud chcete trvalé zvětšení rtů, využijte metodu PermaLip, která pracuje se silikonovými implantáty v různých velikostech. Operace se provádí v lokální anestézii a trvá přibližně 30 minut. Implantát se vsune miniaturními řezy po stranách koutků, které se sešijí vstřebatelnými nitěmi a jizvičky pak nejsou viditelné. Před tímto zákrokem, doporučujeme velikost nejdříve vyzkoušet s výplní kyselinou hyaluronovou, abyste věděla, zda výsledek bude splňovat vaše očekávání.

Rhinoplastika

Plastická operace nosu vyřeší problém se skobou, pršákem nebo orlím nosem, nevzhlednou dominantou vaší tváře. Zákrok zahrnuje zmenšování nebo zvětšování, odstraňování nosových deformit, modelace špičky nosu a korekce nosních dírek. Korekce vybočené nosní přepážky (septoplastika) jako součást plastické operace nosu zároveň odstraňuje těžkosti s dýcháním. Operační postup vždy záleží na individuální potřebě pacienta. 

Před každou operací je nutná osobní konzultace, na které vám plastický chirurg sdělí všechny důležité informace.