Výsledek operace závisí také na řádné rekonvalescenci

Nejen na šikovnosti plastického chirurga závisí výsledek operace, důležitý je také průběhu pooperační rekonvalescence, kterou do značné míry ovlivňuje pacient či pacientka. Stejně tak je to s jizvami po operačním zákroku. Většina z nás si myslí, že jsou vizitkou operatéra. To samozřejmě ano, ale na jejich vzhledu se také podepisuje správná pooperační péče a genetické dispozice pacienta či pacientky. Někomu se rány hojí lépe, jiný se o ně musí starat důkladněji.

Různé typy zákroků zanechávají rozdílné stopy v podobě větších, menších, tenčích či silnějších jizev. V plastické a estetické chirurgii mají operatéři obecně velkou snahu provádět řezy tenké a v místech, kde zůstanou jizvičky maximálně skryté. I tak je ale nutné znát několik základních pravidel správné péče o ránu a potažmo čerstvou jizvu. Na dobré klinice by vám měli po operaci, případně při pooperačních kontrolách s technikami péče o jizvy poradit.

Prvním krokem je udržovat ránu v čistotě a po dobu šesti týdnů od zákroku tvořící se jizvičku jen promazávat vhodnými přípravky. Naše babičky nedaly dopustit na nesolené sádlo, v lékárně a na klinikách vám však nabídnout mnoho modernějších alternativ. Volba je na vás. Jemně při mazání masírujte okolí jizvy, na samotnou ránu ale netlačte. „Po konzultaci s lékařem můžete po zhojení rány začít s tlakovou masáží jizvy. Lépe se díky tomu prokrví a vstřebá,“ radí MUDr. Ján Pilka, majitel a šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

Pozor na sluneční paprsky

I zdravou a nijak nedrážděnou kůži je potřeba vždy chránit před přímým sluncem. U čerstvých jizev to platí dvojnásob. Nejspolehlivějším štítem je stín nebo zakrytí oblečením, případně náplastmi. Dobře poslouží také krémy s vysokým ochranným faktorem – SPF 50+. Přímo na jizvu naneste klidně silnější vrstvu krému. Dráždit čerstvou jizvu může i nadměrné pocení, dbejte proto na zvýšenou hygienu. Při nedostatečné ochraně u nevyzrálých jizev hrozí, nejvíce prvního čtvrt až půl roku po zákroku, hyperpigmentace, tedy ukládání pigmentu. Jizvičku, která by po správné regeneraci byla sotva vidět, může sluneční záření trvale zvýraznit.

Po plastické operaci očních víček noste kvalitní sluneční brýle. Pokud jste před letní sezónou podnikli liposukcizvětšení prsou nebo třeba lifting, zdržujte se pod slunečníkem a jizvičky svědomitě zakrývejte. Uvidíte, že v těchto případech se vyplatí obětovat trochu bronzu.

Dbejte na správnou rekonvalescenci

Nabádání k poslušnosti lékařských pokynů se může zdát jako nezáživné poučování, pojďme se tedy raději zaměřit na to, jakými pravidly by se pacientka či pacient po plastice měli řídit, aby se veškeré rány co nejdříve a bez komplikací zahojily. Rozbor rekonvalescenčních „manuálů“ všech zákroků plastické chirurgie by nejspíš nikdo do konce nedočetl, proto zmíníme pouze nejdůležitější body správného hojení u často prováděných zákroků.

Začněme rekonvalescencí po augmentaci, zvětšení prsou silikonovými implantáty. Tak jako každá čerstvá rána vyžadují také ty po augmentaci přísnou hygienu. Při mytí se v prvních týdnech vyhněte použití mýdla a 10 dní po operaci je také nutné ranky chránit náplastí. Neméně zásadní je udržování kompresivní podprsenky v naprosté čistotě. „Ideální variantou je střídání dvou, aby prsa měla bez ohledu na nutnost praní a sušení podporu kompresivního prádla 24 hodin denně. Pro správné usazení implantátu je to velmi důležité,“ zdůrazňuje Ján Pilka.

Když necháme hygienu stranou, jsou tu na týdny po operaci ještě fyzická omezení. V případě augmentace zapomeňte první dva týdny na řízení auta, vaše ruce by měly zůstávat co nejvíce v klidu, aby se vložené implantáty dobře „ukotvily“ na svém místě. Celých šest týdnů se vyhněte sportu a ruce zvedejte maximálně do úhlu 90 stupňů. Stejně tak se vyhněte nošení těžkých věcí, respektive těch, které váží více než tři kg. A proč je to všechno důležité? Nežádoucími důsledky nedodržení pokynů lékaře může být posunutí ještě ne zcela usazeného implantátu, k čemuž dochází při nevhodném pohybu – např. zvednutí rukou nad úroveň 90 stupňů. Naopak pečlivé dodržení pravidel rekonvalescence vás za několik týdnů dovede k vysněnému dekoltu, a to rozhodně stojí za to.

Přísná hygiena a pár týdnů celibátu

Samostatným tématem je v rámci pooperační rekonvalescence již zmíněná pečlivá hygiena. Především se týká hojení po zákrocích v intimních partiích, jako jsou operace stydkých pyskůobřízka nebo třeba penoplastika (zvětšení a zbytnění penisu). U tohoto typu zákroků je v prvních dnech nutné operované partie oplachovat několikrát denně, aby se v nich nemnožily bakterie, které by mohly způsobit zánět a další komplikace v procesu hojení. „Čtyři až šest týdnů po operaci intimních partií je také nutná sexuální zdrženlivost, aby nedošlo k porušení hojících se ranek,“ dodává šéflékař kliniky Aesthevita Ján Pilka.

Semeništěm bakterií jsou také ústa, proto je přísná hygiena žádoucí také u bukální lipektomie, tedy chirurgického odstranění lícních tukových polštářků. Lékař vede řez vnitřní stranou lící, v ústech, díky čemuž pacientovi nezůstanou viditelné jizvy. Nicméně o ranky uvnitř úst je zároveň zapotřebí dbát během rekonvalescence dvojnásob. Po každém jídle i jindy během dne si ústa vyplachujte speciálním desinfekčním roztokem.

Rizikovými partiemi jsou také stehna a ruce po liftingu. Jsou to místa, na kterých se přirozeně více potíme, a tak i zde platí pravidla zvýšené hygieny minimálně v prvním týdnu po zákroku, dále podle toho, do jaké míry se potíte. Zpočátku ranky ošetřujte desinfekcí několikrát denně. Nepoužívejte mýdlo. Jak už bylo zmíněno u augmentace, také kompresivní prádlo musí být vždy čisté.

Zatímco pooperační omezení trvají pouhých několik týdnů, jejich nedodržení může vést k měsícům nepříjemných komplikací a někdy dokonce až k reoperaci. Ukáznění pacienti a pacientky v drtivé většině potížemi při rekonvalescenci netrpí.