Liposukce letos slaví 45 let

Lékařský zákrok, při kterém vás plastický chirurg zbaví podkožního tuku z rizikových partií těla zvaný liposukce, si v tomto roce připomíná významné datum ve své historii. Před 45 lety, tedy v roce 1974 dva italští lékaři Arpad Fischer a jeho syn Giorgio vyvinuli metodu odstraňování tuku pomocí tupě zakončené kanyly napojené na řezací válec s odsávacím zařízením. Od té doby prošla liposukce výraznou proměnou, zdokonalila se. Na klinice plastické chirurgie Aesthevita patří liposukce mezi trojici nejžádanějších operačních zákroků. Za uplynulých devět měsíců letošního roku tvoří 32 procent z celkového počtu operací. Většinou ji podstupují ženy, ale zájem o ni rok od roku roste také mezi muži. Klientky a klienti si nejčastěji nechávají odsávat tuk z oblasti břicha, stehen a zad.

Liposukce už neprobíhá tradičně

Slovo liposukce už obvykle nestojí samo. Přidaly se k němu ještě názvy jako ultrazvuková nebo radiofrekvenční. Tyto postupy jsou nové, ale pro oba platí, že chirurg může odsát jen určité množství tuku. Spočítejte si jedno procento své tělesné hmotnosti a vynásobte jej čtyřmi nebo pěti. Výsledkem je maximální množství tuku, kterého se v rámci jedné liposukce můžete zbavit. Bez ohledu na váhu klienta však chirurg neodsaje více než pět litrů tuku při jedné operaci.

Vibrační liposukce MicroAire

Odsát přebytečný tuk z různých míst lidského těla je možné v prvé řadě vibrační liposukcí MicroAire. Může se provádět jak v lokální, tak v celkové anestezii. Lékaři kliniky Aesthevita preferují zákrok v celkové anestezii především proto, aby se klientky a klienti cítili pohodlně. Při lokální anestezii byste totiž cítili tlak kanyly, kterou chirurg odsává tuk. Jak probíhá zákrok? Poté, co začne působit anestezie, aplikuje operatér do podkoží speciální roztok. Váš podkožní tuk se díky němu lépe rozpustí a definitivně odsaje pryč z těla. Tuk se odstraňuje pomocí kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou.

Ultrazvuková liposukce VASER Lipo

Moderní ultrazvuková liposukce VASER Lipo se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a které lze díky tomu lépe odsát kanylou. Přístroj VASER Lipo minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. Na závěr operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Tato metoda je velice úspěšná a je efektivnější u mužů, protože mají jiný typ tuku než ženy. Ultrazvuk velmi dobře rozbíjí tuhý tuk, který se pak lépe odsává, a dokonce se dá v některých případech vytvořit na břiše takzvaný pekáč buchet, po němž mnozí pánové touží. Pokud jde o možná rizika nebo kontraindikace, jsou minimální v případě, že pacient řádně dodržuje lékařská doporučení a rekonvalescenci. Pacienti mají čtrnáct dnů klidový režim, šest týdnů nesmějí sportovat a šest týdnů musí nosit kompresivní prádlo,“ vysvětluje šéflékař kliniky Aesthevita MUDr. Ján Pilka a pokračuje: „Viditelný úbytek obvodu těla je postupný a u někoho dokonce až po šesti měsících. Prvních devadesát procent je viditelných zhruba po šesti týdnech a zbytek z výsledného liposukčního zákroku může být u některých pacientů vidět právě až pátý či šestý měsíc. Je to proto, že opadávají otoky, a to jak vnější, tak vnitřní, hojí se jizvy v podkoží. To postupem času znovu dostává svou elastičnost a pružnost a tvaruje se do žádoucího stavu. Každé tělo a organismus reaguje jinak.“

Radiofrekvenční liposukce BodyTite

Odsátí tuku při liposukci BodyTite se rovněž provádí velmi tenkými kanylami. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické a také minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. V závěru operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Jde o radiofrekvenční metodu, což znamená, že při liposukci dochází k rozehřívání podkožního tuku, který se rychleji a s menší námahou odsává pryč, a tím je zákrok šetrnější. Protože se při odsávání tuku podkoží zahřívá, nastává kontrakce podkožních sept, čímž dochází ke kvalitnímu stažení kůže. Nevznikají při ní takové otoky, modřiny, hrbolky či nerovnosti jako po běžné vibrační liposukci. Tato metoda je vhodnější pro ženy, protože BodyTite více vypíná pokožku,“ konstatuje odborník.

Efekt liposukce

Odsát tuk si můžete nechat nejen z břicha, zad a stehen, ale také hýždí, paží, prsou, lýtek, kolen či podbradku. Po liposukci se tuk znovu nikdy neuloží v ošetřených partiích. Odtamtud jsou tukové buňky navždy pryč. Tělo tím ale nepřelstíte. Najde si jiná místa, kam tuk může uložit, a tak je pro dlouhodobý efekt liposukce nezbytná správná životospráva. Tukové buňky reagují podle toho, jak jim poroučí naše genetické dispozice. Důležité je ale i to, jak se o své tělo staráme. Liposukce sice dokáže tělo od části tukových buněk osvobodit, ale není všemocná. Již před zákrokem by ve vás mělo uzrát rozhodnutí, že skoncujete se starými zlozvyky a po rekonvalescenci upravíte svůj životní styl. Tím si slušivě vymodelovanou figuru udržíte.