Bradavky jsou pro vzhled prsou důležitější, než si možná myslíte

Jakmile se mluví nebo píše o ňadrech, řeší se především jejich velikost, případně tvar. Často se ovšem zapomíná na to, že vzhled poprsí významně ovlivňují také bradavky. Ať už se jedná o vrozenou dispozici, nebo třeba o rozšíření prsního dvorce v důsledku stárnutí, moderní plastická chirurgie zná řešení.

Jiná pigmentace, citlivost i změna velikosti bradavky jsou běžnými jevy, se kterými se žena v průběhu života u svých prsou setká. Bradavky jsou zkrátka nedílnou součástí našeho poprsí a plní svou nenahraditelnou úlohu. To ovšem neznamená, že nutně musíme být spokojené s jejich tvarem a velikostí. U obojího je možná korekce, aniž by se narušila citlivost a funkce bradavky.

Prvními změnami bradavky procházejí během proměny dívky v ženu. Poprsí roste a s ním se formují i bradavky. Právě období puberty pak předznamenává, jaký typ bradavek jsme geneticky dostaly do vínku. Ve stejném čase se také utváří vnímání našeho těla, tedy to, zda jsme se svými dispozicemi spokojené, či nikoliv. To pak ovlivňuje naše sebevědomí a intimní život.

Jde také o zdraví

Když pomineme estetické aspekty, jediný vyloženě problematický typ bradavek jsou ty vpáčené neboli zapadlé do prsu. Bývají náchylnější k tvorbě zánětů a také mohou znemožňovat kojení. Problém lze řešit šetrnou plastickou operací trvající pouhých 45 minut, během níž chirurg přeruší vazivové pruhy, které vtahují bradavku směrem do prsu.

Vraťme se k vizuálnímu hledisku. Jinak bezchybným ňadrům příliš na atraktivitě nepřidají velké prsní dvorce. Přestože jde o subjektivní hodnocení, obecně jsou za estetické považované menší prsní dvorce. Vlivem těhotenství, kojení, následně poklesu prsou a povadnutí kůže kvůli přibývajícím létům mají bradavky někdy tendenci právě k roztahování.

Bez viditelných jizev a ztráty citlivosti bradavky lze prsní dvorce operativně zmenšit. „Řez vedeme po obvodu dvorce, který upravíme na požadovanou velikost,“ upřesňuje MUDr. Ján Pilka, šéflékař kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita. Tenká jizvička pak zůstane právě podél prsního dvorce, takže je po zhojení a vyzrání téměř neznatelná.

Nepoznáte vlastní prsa

Snad největší proměnou ňadra projdou modelací, tzv. Breast lift. Při této operaci se totiž řeší hned více nedostatků najednou. Chirurg poprsí pozvedne, vymodeluje jeho tvar, a pokud je to žádoucí, také zmenší prsní dvorce. Z pokleslých prsou, které sotva zachrání push-up podprsenka se za 2 až 3 hodiny stane výstavní poprsí, za které byste se nestyděla ani na nuda pláži. Velikost bradavek při tom sehrává důležitou roli.

Konkrétní mix operačních technik naplánuje MUDr. Ján Pilka při osobní předoperační konzultaci, která je nutná před každým zákrokem. „Je potřeba zhodnotit více kritérií, podle kterých určíme vhodný způsob operace, mimo jiné také stav a kvalitu kůže. Z fotografie ji poznat nelze,“ vysvětluje plastický chirurg.

 

Zájem o plastickou chirurgii se každoročně zvyšuje

V průběhu roku 2018 provedl šéflékař kliniky plastické chirurgie MUDr. Ján Pilka se svým kolektivem na 1245 operačních zákroků. Ženy mají stále největší zájem o zvětšení prsou pomocí implantátů tzv. augmentaci, druhou v pořadí je pak modelace.

Augmentace

Téměř 80 klientkám už letos plastický chirurg Ján Pilka zvětšil prsa pomocí implantátů. Existují různé typy implantátů a ještě před operací je potřeba určit, který se perfektně hodí právě k vaší postavě a tvaru hrudníku. Lékař vám proto půjčí speciální gelové vycpávky tzv. sizery, Vy si je vyzkoušíte a vyberete si. Během samotného zákroku vede chirurg řez v podprsní rýze, v oblasti prsního dvorce, nebo v podpaží. Po opatrném zavedení a usazení implantátu ránu zašije. Díky lokalizaci řezu vám zůstanou jen téměř neznatelné jizvy, které připomínají tenkou bílou linii. Důležitá se pak rekonvalescence během, které musíte nosit speciální elastickou podprsenku a striktně dbát všech rad lékaře.

Modelace prsou

Ženy, které trápí povislá prsa, si je mohou nechat upravit modelací. Také zde existuje více typů technik. Výběr konkrétní chirurgické techniky závisí na tom, jak moc jsou prsa a prsní dvorce pokleslé. Při mírném poklesu, případně pouze při drobné modelaci, se zákrok provádí jemným řezem okolo prsního dvorce a tkáň se stáhne do středu prsu. Pokud je pokles prsou větší, je nutné vést další řez vertikálně od prsního dvorce k podprsní rýze.