Češky si nechávají zvětšovat prsa, cizinky tvarovat celou postavu

Mít krásné poprsí je už mnoho let nejčastějším přáním žen, které využívají služeb kliniky plastické chirurgie Aesthevita. Přesto, že loňský rok významně ovlivnila celosvětová pandemie a na jaře musela být klinika několik týdnů zavřená, klientky i klienti si čas na své zkrášlení a vylepšení našli v následujících měsících. Z loňské statistiky vyplývá, že Češky jsou oproti cizinkám stále velmi konzervativní. Už pro ně sice není plastická a estetická chirurgie tabu, ale stále podstupují nejčastěji plastickou operaci prsou. Zatímco cizinky si nechávají tvarovat celé tělo, tedy v prvé řadě odsát nadbytečný tuk z problémových partií těla. Liposukce bývá v oblasti břicha často spojena s abdominoplastikou, tedy operačním zákrokem, při kterém chirurg odstraní nevzhledný kožní převis a v neposlední řadě je u cizinek oblíben lipotransfer, tedy přenos vlastního tuku a to nejčastěji do prsou nebo do pozadí.

Pánové bez rozdílu národnosti stále nejvíce touží po krásnější postavě a vylepšení svého mužství. Mezi nejžádanějšími zákroky byla na prvním místě liposukce a to metodou VASER Lipo, dále penoplastika a na pomyslné bronzové příčce se umístila operace horních očních víček.

Češky touží po krásném poprsí

Plastická operace prsou je již několik let mezi ženami nejžádanějším zákrokem. Plastický chirurg Ján Pilka se svým kolektivem provedl v loňském roce nejvíce augmentací, tedy zvětšení prsou pomocí implantátů. Vzhledem k tomu, že existují různé typy implantátů, je před operací potřeba určit, který se perfektně hodí klientce k postavě a tvaru hrudníku. K tomu používají lékaři speciální gelové vycpávky tzv. sizery,

Ženy, které trápí povislá prsa, si je nechávají upravit modelací. Existuje více typů technik, její konkrétní výběr závisí na tom, jak moc jsou prsa a prsní dvorce pokleslé. „Při mírném poklesu, případně pouze při drobné modelaci, se zákrok provádí jemným řezem okolo prsního dvorce a tkáň se stáhne do středu prsu. Pokud je pokles prsou větší, je nutné vést další řez vertikálně od prsního dvorce k podprsní rýze,“ popisuje plastický chirurg Ján Pilka, šéflékař kliniky Aesthevita.

Třetím nejžádanějším zákrokem u českých klientek byla autoaugmentace. Jde o zvednutí a modelaci prsou vlastní žlázou, tedy vlastním materiálem a ne implantáty. Během operace dochází k modelaci, přemístění vlastní tkáně prsní žlázy, odstranění nadbytečné kůže a zvednutí pokleslého prsního dvorce.

Cizinky si nechávají modelovat tělo pomocí liposukce nebo lipotransferu

Především pro ženy je velmi vhodná radiofrekvenční liposukce BodyTite. „Jde o radiofrekvenční metodu, což znamená, že při liposukci dochází k rozehřívání podkožního tuku, který se rychleji a s menší námahou odsává pryč, a tím je zákrok šetrnější. Protože se při odsávání tuku podkoží zahřívá, nastává kontrakce podkožních sept, čímž dochází ke kvalitnímu stažení kůže. Nevznikají při ní takové otoky, modřiny, hrbolky či nerovnosti jako po běžné vibrační liposukci. Pro ženy je vhodnější právě proto, že více vypíná pokožku,“ konstatuje šéflékař.

Nadbytečnou kůži spolu s tukem, ale i sešití přímých břišních svalů lze díky moderní plastické chirurgii řešit rychle a elegantně. Znatelný efekt má také u štíhlých žen s oslabenou břišní stěnou, ochablou kůží a striemi. Abdominoplastika se postará o to, aby kůže na vašem břiše byla opět esteticky napnutá. Chirurg vede řez podle různých faktorů, které zhodnotí už na předoperační konzultaci. Buď zvolí řez vertikální, nebo vertikální s horizontálním s přesazením pupíku, pokud je dostačující miniabdominoplastika, nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. Chirurg odstraní kožní převis, pokud je to nutné, tak také přišije k sobě rozestoupené břišní svaly, což zpevní břišní stěnu.

Lipotransfer do pozadí

Modelování hýždí vlastním tukem probíhá vždy v celkové narkóze. Po té je nutná krátká hospitalizace, takže jednu noc přespíte na klinice. „Do hýždí aplikuji vyčištěný tuk tenkou kanylou o průměru pouhých několik milimetrů. Po zákroku se tedy nemusíte obávat viditelných památek. Dokonce ani po opakovaném lipotransferu. Jizvičky zůstanou naprosto nepatrné,“ uvádí doktor Pilka.

Hýždě se po zákroku hojí rychle. Vlastní tuk nepředstavuje pro tělo cizorodou zátěž, a tak nehrozí odmítavá reakce. Důležitá je rekonvalescence, po celou dobu musíte nosit kompresivní prádlo. První týden se tedy maximálně šetřete. Otoky a modřiny budou postupně mizet během dvou až tří týdnů. Na sport a jinou fyzickou zátěž budete připravená asi po šesti týdnech. Cena lipotransferu do hýždí je 95 tisíc korun.

Lipotransfer do prsou

Stále více žen, které touží po větším poprsí, dává přednost vlastnímu tuku před implantáty. „Jestliže klientka preferuje přirozený vzhled poprsí, požaduje zvětšení o půl až jedno číslo a má dostatek vlastního tuku, doporučím lipotransfer,“ říká šéflékař Ján Pilka, který obdržel certifikát k jeho provádění od uznávaného odborníka Dr. Rogera K. Khouriho v Miami.

Zákrok probíhá poněkud jinak než klasická augmentace, tedy zvětšení prsou implantáty. Začíná tím, že vám chirurg odsaje tuk z vybrané části těla, například z problematických hýždí nebo boků, a to pomocí tzv. vibrační liposukce. Jedině tak se zachová co nejlepší kvalita tuku. U velmi štíhlých žen případně tuk odebere z více částí těla. Poté je třeba tuk vyčistit. Pak přichází na řadu aplikace v celkové anestezii, během níž lékař vyčištěný tuk přesune tenkou kanylou do prsou. A to znamená jediné, po zákroku vám nezůstanou žádné viditelné jizvy. Operační zákrok trvá dva až tři hodiny, provádí se v celkové anestezii a pacientka stráví na klinice noc. Rekonvalescence trvá čtyři až šest týdnů a je potřeba nosit kompresivní prádlo.

Muži se zbavují tuků pomocí liposukce VASER Lipo

Břicho, prsa a záda bývají u mužů nejrizikovějšími oblastmi, kde se jim hromadí podkožní tuk. A pokud se ho přes veškerá úsilí nemohou zbavit, nabízí se řešení v podobě liposukce. „Pomocí moderní ultrazvukové liposukce VASER Lipo zbavím klienta v určitých problémových partiích nadbytečného tuku. Vedle efektu zeštíhlení dojde vlivem ultrazvuku navíc také k okamžitému vypnutí kůže v ošetřované oblasti,“ vysvětluje doktor Pilka.

Odsátí tuku se při liposukci VASER Lipo provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a kanylou je lze díky tomu lépe odsát. Přístroj VASER Lipo minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. V závěru operace se ranky sešijí vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí.

Klienti si nechávají vylepšovat své mužství

Druhou nejvyhledávanější plastickou operací mezi muži byla v loňském roce penoplastika, což je prodloužení a zbytnění penisu. „Do mé ordinace přicházejí pánové, kteří nejsou spokojeni s velikostí svého přirození. Při konzultaci společně probereme možnosti, a pokud lze zákrok provést, pak jej doporučím,“ uvádí plastický chirurg a dodává. „Muži podstupují tento zákrok, aby se cítili dobře, zvýšili si své sebevědomí. Je to stejné jako u žen, které si nechávají zvětšovat prsa. Moderní muž chce být spokojený se svým tělem.“ K prodloužení a zbytnění penisu se využívá lipotransfer, tedy přenos vlastního tuku. Ten se pomocí vibrační liposukce nejprve odsává z vybraných partií, následně čistí uzavřenou metodou Pure Graft a poté přenese do jiné části těla. Penoplastika dokáže prodloužit přirození asi o 1,5 až 4 cm.

Plastická operace očních víček 

Tato operace se se řadí k méně náročným invazivním zákrokům. Může snížit pocit únavy, bolesti hlavy, slzení očí a zastavit zhoršování zraku. Po blefaroplastice bude váš vzhled mladistvější, váš pohled bude jasnější a zdravotně se vám po zrakové stránce uleví.  „Pacient si může vybrat, zda podstoupí zákrok v lokální nebo celkové anestezii. Provádím ho přibližně jednu hodinu. Tenkým řezem vedeným v přirozeném záhybu horního víčka a případně také těsně pod řasami spodního víčka odstraním nadbytečnou kůži. Pokud je to nutné tak i tukové váčky z oblasti očí,“ popisuje MUDr. Ján Pilka a pokračuje: „Na závěr přelepím rány tenkou náplastí a sterilním krytím.“