Chraňte jizvy před slunečními paprsky

Většina z nás si myslí, že jizva po chirurgickém zákroku je vizitkou operátora. S tím se sice dá souhlasit, ale pozor, na jejím vzhledu se také podepisuje správná pooperační péče a genetické dispozice pacienta. Někomu se rány hojí lépe, jiný se o ně musí starat důkladněji. Jak na jizvy a hlavně, jak je chránit během léta, aby hojení nepřekazilo silné slunce?

Různé typy zákroků zanechávají rozdílné stopy v podobě větších, menších, tenčích či silnějších jizev. V plastické a estetické chirurgii mají operatéři obecně velkou snahu provádět řezy tenké a v místech, kde zůstanou jizvičky maximálně skryté. I tak je ale nutné znát několik základních pravidel správné péče o ránu a potažmo čerstvou jizvu. Na dobré klinice by vám měli po operaci, případně při pooperačních kontrolách s technikami péče o jizvy poradit.

Prvním krokem je udržovat ránu v čistotě a po dobu šesti týdnů od zákroku tvořící se jizvičku jen promazávat vhodnými přípravky. Naše babičky nedaly dopustit na nesolené sádlo, v lékárně a na klinikách vám však nabídnout mnoho modernějších alternativ. Volba je na vás. Jemně při mazání masírujte okolí jizvy, na samotnou ránu ale netlačte. „Po konzultaci s lékařem můžete po zhojení rány začít s tlakovou masáží jizvy. Lépe se díky tomu prokrví a vstřebá,“ radí MUDr. Ján Pilka, majitel kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

Když jizva zůstane nápadná

Máte na těle staré nevzhledné jizvy? Zcela „vyzmizíkovat“ se je nepodaří, ale na jejich korekci a zjemnění se dá pracovat různými technikami. „Jizva je výsledkem přirozeného procesu hojení kůže. Občas se ale nezhojí tak, jak bychom chtěli, a vzniknou vyvýšené, propadlé jizvy nebo keloidní jizvy. Jejich vzhled lze zlepšit aplikací silikonových plátků a gelů, broušením neboli dermabrazí, aplikací vlastního tuku nebo kortikoidních injekcí, “ přibližuje plastický chirurg Ján Pilka.

Nástrahy letního slunění

I zdravou a nijak nedrážděnou kůži je potřeba před přímým sluncem vždy chránit. U čerstvých jizev to platí dvojnásob. Nejspolehlivějším štítem je stín nebo zakrytí oblečením, případně náplastmi. Dobře poslouží také krémy s vysokým ochranným faktorem – alespoň 50+ SPF. Přímo na jizvu naneste klidně silnější vrstvu krému. Dráždit čerstvou jizvu může i nadměrné pocení, dbejte proto na zvýšenou hygienu. Při nedostatečné ochraně u nevyzrálých jizev hrozí, nejvíce prvního čtvrt až půl roku po zákroku, hyperpigmentace, tedy ukládání pigmentu. Jizvičku, která by po správné regeneraci byla sotva vidět, může sluneční záření trvale zvýraznit.

Po plastické operaci očních víček noste kvalitní sluneční brýle. Pokud jste před letošní plavkovou sezónou podnikli liposukci, zvětšení prsou nebo třeba lifting, zdržujte se pod slunečníkem a jizvičky svědomitě zakrývejte. Uvidíte, že v těchto případech se vyplatí obětovat trochu bronzu.

Ilustrační foto: zdroj Shutterstock