I ženám po čtyřicítce umíme pomoci, řekl před televizní kamerou plastický chirurg Ján Pilka

Povadlé tváře, vrásky kolem očí, volná kůže na krku, ale také na břiše. K tomu všemu nevzhledné tukové polštářky na různých částech těla a povislá prsy. I tohle může být u některých žen každodenní realita při pohledu do zrcadla. Důležité ovšem je, že tak to být nemusí. Se všemi těmito problémy si dnes umí poradit plastická a estetická medicína. Hodiny by o tom mohl vyprávět MUDr. Ján Pilka, šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita, kterého přijela vyzpovídat moderátorka TV Nova Gábina Partyšová.

Prvním krokem na cestě za vylepšením svého těla je konzultace s odborníkem. Paní Daniela je dáma v nejlepších letech, která o sebe pečuje. Jenže… věk zastavit nejde. „Když jsem byla mladší, tak jsem si říkala, že plastické zákroky jsou rozmařilost. Postupem věku docházím k tomu, že tělu je potřeba i trošičku pomoct, takže se nějakým zákrokům nebráním. V obličeji mám vrásky a povolenou kůži, stejně jako na krku. V úvahu připadá také úprava víček, jak horních, tak dolních,“ vysvětluje paní Daniela.

foto_3

Na řadu přichází břicho. Tukové polštářky by se z něj daly odsát liposukcí, ale pak zůstane na břiše kožní převis. „Vše bychom vyřešili abdominoplastikou“, říká plastický chirurg.

foto_4

Paní Daniela není spokojená se svými stehny. I zde je možná liposukce. Doktor Pilka ještě navrhuje liposukci zad, na kterých jsou viditelné tukové polštáře. A když bude postava vymodelovaná, je možné ještě zvětšit prsa, pomocí implantátu, nebo i vlastního tuku.

foto_5

„Jsem ráda, že jsem měla možnost se seznámit s panem doktorem Pilkou, který mi vysvětlil všechny zákroky, jejich postup, zmínil se o případných možných komplikacích, takže vím, do čeho jdu. Pro mě je zásadní, abych jako pacientka důvěřovala lékaři, jinak by to snad ani nešlo. Často slýchávám, že žena, když se zkrášlí, je sebevědomější a spokojenější. Možná to zní jako klišé, ale doba je taková, že dnes se preferují mladé, krásné a šťavnaté dívky a my starší ročníky se holt tomu musíme trošku přizpůsobit,“ dodává nakonec Daniela.

foto_2

Lékaři kliniky plastické chirurgie Aesthevita provádějí liposukci několika technikami.

Odsát přebytečný tuk z různých míst lidského těla je možné v prvé řadě vibrační liposukcí MicroAire. Provádí se jak v lokální, tak v celkové anestezii. Pokud zvolíte lokální anestezii, počítejte s tím, že ucítíte tlak kanyly, kterou chirurg odsává tuk. Jakmile začne působit anestezie, aplikuje operatér do podkoží speciální roztok. Váš podkožní tuk se díky němu lépe rozpustí a definitivně odsaje pryč z těla. Tuk se odstraňuje pomocí kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou.

Modernější technikou je liposukce BodyTite. Odsátí tuku se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické. Zároveň má tato energie velmi příznivý vliv na vyhlazení pokožky s celulitidou. Minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. „Radiofrekvenční liposukci dávají klientky a klienti přednost kvůli její šetrnosti. Navíc zaručuje jednotné tvarování, protože dokáže lépe lokalizovat a koncentrovat energii,“ konstatuje Ján Pilka.

Rozloučit se s nelichotivými tukovými polštáři na těle a nechat si pod rukama profesionálů vymodelovat postavu podle svých představ můžete pomocí moderní ultrazvukové liposukce VASER Lipo. Nejen, že vás dokáže zbavit v rizikových partiích nadbytečného tuku, ale vedle efektu zeštíhlení dochází vlivem ultrazvuku i k okamžitému vypnutí kůže v ošetřované oblasti. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a kanylou je lze díky tomu lépe odsát. „Ultrazvuk působí výhradně na rozbití tukových buněk bez toho, aby narušoval okolní tkáně. Tím eliminuje vznik pooperačních modřin a otoků, čímž se příjemně zkracuje doba zotavování oproti klasické liposukci,“ říká šéflékař kliniky.

Plastická operace břicha – Abdominoplastika

Nadbytečnou kůži spolu s tukem, ale i sešití přímých břišních svalů lze díky moderní plastické chirurgii řešit rychle a elegantně. Znatelný efekt má také u štíhlých žen s oslabenou břišní stěnou, ochablou kůží a striemi. Abdominoplastika se postará o to, aby kůže na vašem břiše byla opět esteticky napnutá. Chirurg vede řez podle různých faktorů, které zhodnotí už na předoperační konzultaci. Buď zvolí řez vertikální, nebo vertikální s horizontálním s přesazením pupíku, pokud je dostačující miniabdominoplastika, nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. Chirurg odstraní kožní převis, pokud je to nutné, tak také přišije k sobě rozestoupené břišní svaly, což zpevní břišní stěnu.

K nejčastějším operačním zákrokům ke zkrášlení obličeje patří:

Lifting obličeje

Tento způsob omlazení nabízí hned několik způsobů, které chirurg zvolí či zkombinuje přesně tak, jak právě vaší tváři nejvíce prospěje. Facelift se provádí v celkové anestezii. Chirurg vede řez ze spánkové oblasti kolem ušního lalůčku za boltec. Odstraní přebytečnou kůži a nakonec ranky sešije vstřebatelnými stehy a aplikuje sterilní krytí spolu s elastickou čelenkou. Výsledná jizva je tenká, velmi nenápadná a jen obtížně zpozorovatelná. V oblasti obličeje se ranky obecně lépe hojí než na těle, protože tvář je více prokrvená. Rekonvalescence trvá dva až tři týdny.

Neklift

Necklift představuje miniinvazivní zákrok, při kterém se odsává přebytečný tuk v oblasti krku a podbradku a zároveň je zpevňována a vyhlazována povislá kůže. Principem této revoluční metody je tedy kombinace klasické podtlakové liposukce a současně aplikace radiofrekvenční energie. Účinně rozpouští tuk a umožňuje tak jeho lehké a méně traumatické odsávání, přičemž významně snižuje pooperační výskyt hematomů, otoků, bolesti a diskomfortu. Efekt je viditelný již po zákroku, avšak plnohodnotný výsledek vypnutí kůže nastává po šesti až 12 týdnech.