Jirka (36): Už se zase cítím jako chlap

Plastická operace mužských prsou – gynekomastie  je chirurgický zákrok, kterým dokáží lékaři kliniky plastické chirurgie Aesthevita vrátit mužům ztracené sebevědomí. Velká prsa trápí rok od roku více klientů. Ti, co v sobě najdou odvahu a operaci absolvují, jsou spokojeni, a rádi se svěřují se svými pocity.

Loni v březnu podstoupil zákrok na klinice Aesthevita Jirka z Karlových Varů. „Od malička jsem byl spíše baculatější, moc jsem o sebe nedbal. Ve škole se mi všichni smáli, ale hrál jsem šachy, neměl jsem moc pohybu a vlastně mi bylo jedno, jak vypadám. Ve dvaceti jsem se seznámil s Janou. Měl jsem ji moc rád, ale nevyšlo to. Když se se mnou rozcházela, řekla mi, že jsem tlustý a mám prsa větší než ona. Sice mě náš rozchod trápil, ale byl jsem dost pohodlný, takže jsem nic neřešil. Pak jsem měl ještě pár známostí, ale ty mou postavu nekomentovaly,“ napsal v úvodu Jirka. „Když jsem poznal Hanku, tak se všechno změnilo. Krásná, štíhlá žena a vedle ní já, obézní chlap. Začal jsem cvičit a zdravě jíst. Zhubnul jsem, ale stále jsem měl na muže velká prsa. Hledal jsem na internetu, co se s tím dá dělat a nakonec jsem po delším váhání navštívil pana doktora Pilku, kterého mi doporučila kolegyně z práce. Dodal mi odvahu a na sále předvedl precizní práci. Lituji jen toho, že jsem ordinaci plastického chirurga nevyhledal dřív. Děkuji celému personálu kliniky a panu doktorovi. Po letech se zase cítím jako chlap.“

Zvětšení mužských prsou je méně výjimečné, než si myslíte. Příčinou bývá buď nerovnováha estrogenu a testosteronu v těle způsobující růst prsní žlázy, tzv. gynekomastie, nebo nahromaděný podkožní tuk.

Liposukce mužských prsou

Liposukce je nejlepším řešením pro muže, jejichž stav je zapříčiněn zvýšenou hladinou tělesného tuku. V tom případě celá operace probíhá úplně stejně, jako klasická liposukce jiných částí těla. „Pomocí kovové kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak odstraním z problémových partií tuk. Kanyla má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou. Klienti se tak nemusí obávat viditelných stop po zákroku,“ uvádí šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita MUDr. Ján Pilka. Liposukce mužských prsou se provádí v celkové anestezii. Po operaci je nutná krátká hospitalizace a poté zhruba měsíční rekonvalescence.

Gynekomastie

Růst prsní mléčné žlázy řídí hormony, zejména estrogeny. V určitém období života je zvýšená tvorba hormonů přirozená, zejména v pubertě a pak během stárnutí vlivem poklesu hormonu testosteronu. Právě v pubertě, kdy tělo prochází hormonální bouří, může jít o přechodnou gynekomastii. U dospělých mužů je ale potřeba těžší případy gynekomastie řešit plastickou operací prsou, případně kombinovanou s liposukcí. Na klinice Aesthevita provádějí lékaři moderní radiofrekvenční liposukci BodyTite, která je díky propojení s radiofrekvenční energií (RFAL) šetrnější. Nadbytečného tuku v oblasti prsou se tak muži zbaví jednou provždy.

„U gynekomastie vedu tenký řez po hraně bradavky, následně odeberu zduřelou tkáň. Ránu poté sešiji vstřebatelnými stehy, opatřím sterilním krytím a elastickým návlekem,“ popisuje plastický chirurg Ján Pilka. Operační zákrok se provádí v celkové anestezii. Po propuštění do domácího léčení je potřeba šest týdnů nosit kompresivní prádlo.