Víte, že mužům prospívá pohled na ženská ňadra?

Doba prsatá. Tak se jmenuje článek, který nedávno vyšel v příloze jednoho celostátního deníku. Jeho autor rozebírá ženská ňadra snad ze všech možných úhlů a zmiňuje řadu aspektů pohledu na nahé poprsí. Podle lednového výzkumu, do kterého se zapojilo 18 541 respondentek ze 40 zemí je 71 procent žen nespokojeno s velikostí svého poprsí, 48 procent z nich by chtělo větší a 23 menší prsa. „Augmentace a modelace prsou se už několik let u nás řadí mezi nejžádanější zákroky plastické chirurgie,“ říká majitel a šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita MUDr. Ján Pilka.

Každoročně projde ordinací Jána Pilky a poté operačním sálem několik stovek klientek. Řada z nich jistě ve skrytu duše touží slyšet větu: „Ty máš, ale krásná prsa!“ Ovšem pouze od svého partnera, jinak by to mohly brát jako urážku. Při konzultaci uvádějí jako důvod, proč se k zákroku rozhodly, že chtějí získat ztracené sebevědomí a cítit se spokojeně. „Od některých pacientek také slyším, že si to přeje jejich partner a proto přišly. A většinou se na tom partner také finančně podílí,“ uvádí plastický chirurg. Ale dost možná, že to pánové dělají také z jiného důvodu. V roce 2009 totiž prokázali němečtí vědci, že pravidelný pohled na ženská ňadra snižuje u mužů krevní tlak, zpomaluje tep a snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Ze života Markéty a Lucie

Poznatky uváděné v článku můžeme podpořit také příběhy z ordinace Jána Pilky. Pravidelné čtenářky a čtenáři našeho blogu si jistě vzpomenou na sympatickou Markétu, která vyhrála augmentaci v soutěži na TV Prima. „Já jsem dlouho přemýšlela celkově nad pojmem krása, a jestli jsem se sebou spokojená. Čím jsem starší, tím se učím, mít sama sebe ráda a být spokojená. Nejprve jsem brala ohled na okolí, na své rodiče, známé. Říkala jsem si, že budu přirozená, nepůjdu do toho. Ale od té doby, co jsem byla v zahraničí, jsem změnila názor. Nechci si v sedmdesáti letech říkat, co by bylo kdyby…..nechci si ve stáří klást takové otázky. Teď mám možnost být zase o něco šťastnější, tak do toho půjdu,“prohlásila výherkyně při první návštěvě kliniky Aesthevita.

Na poslední kontrolu přišla Markéta usměvavá a nadmíru spokojená. Je to pro mě nové, radostnější ve smyslu fyzické krásy. Když se na sebe podívám, tak se musím vždycky usmát, že teď je to tak, jak to má být, podle mého soudu. Teď mám akorát prsa k mé postavě, k mému pasu, zadečku, který mám takový vystrčený. Tak teď je to všechno souměrnější, než to bylo dřív.“ A těm zatím nerozhodnutým ženám vzkázala: „Jsem ráda, že jsem do toho šla. Je to opravdu o vnitřním pocitu, o sebevědomí, které vám taková změna k lepšímu zvýší. A pokud si nejste jistá sama sebou a máte tu možnost, tak se toho nebojte. Život je příliš krátký na to, abyste říkaly, že to je zbytečný a že do toho nepůjdete. Takže do toho běžte.“

DSC_2630-EditBW

Operatérské umění Jána Pilky ocenila také manželka herce Lukáše Langmajera Lucie. Po druhém dítěti si nechala zvětšit prsa a Lukáš ji do ordinace doprovodil. „Já jsem si svou ženu vzal, protože ji mám rád, protože to slovo miluji, znamená, že si přeji, aby byla lepší. Taky si přeji, aby se cítila lépe a jestli jí tohle pomůže, tak to je jen drobnost, to je jen kapka,“uvedl. Lucie při pohledu na své nové poprsí prohlásila: „Chtěla jsem být zase ženská a teď jsem velmi spokojená.“

Obrazek 3

Pohled na prsa očima mužů

Na konzultaci často přicházejí klientky v doprovodu svých partnerů. Stěžejní otázkou bývá velikost nových prsou. Představy každého z přítomných se mohou lišit, ale hlavní slovo má lékař, který posoudí celkový stav pacientky, její tělesné proporce a doporučí velikost implantátů. A tady nastávají rozepře, protože muž chce většinou větší velikost než žena. I tento jev se dá podložit sesbíranými poznatky. Antropologické výzkumy ukazují, že mužskou preferenci dámských předností ovlivňuje celá řada nečekaných parametrů jako je kultura, vzdělání, sexuální záměry. Například Jihoameričané preferují větší ňadra než Evropané. Chudší a méně vzdělaní muži si vybírání prsatější ženy. Na krátkodobé povyražení hledají muži plnější výstřih a hladoví muži hodnotí jako atraktivnější ženy s mohutnými ňadry. A na závěr jedna perlička. Někteří vědci se domnívají, že prsa jsou podobných seznamovacím „podvodem“ jako třeba rozvětvené jelení parohy nebo mohutný paví ocas.

Zdroj: Článek Doba prsatá, vyšel 8.-9. srpna 2020 v příloze Víkend.

 

Augmentace

Plastická operace prsou tzv. augmentace, tedy zvětšení prsou pomocí implantátů, je již několik let mezi ženami nejžádanějším zákrokem. Vzhledem k tomu, že existují různé typy implantátů, je před operací potřeba určit, který se perfektně hodí právě k vaší postavě a tvaru hrudníku. K tomu používají lékaři speciální gelové vycpávky tzv. sizery, vy si je vyzkoušíte a vyberete si.

Pokud jde o průběh samotného zákroku, chirurg vede řez v podprsní rýze, v oblasti prsního dvorce, nebo v podpaží. Po opatrném zavedení a usazení implantátu ránu zašije. Díky lokalizaci řezu vám zůstanou jen téměř neznatelné jizvy, které připomínají tenkou bílou linii. Důležitá se pak rekonvalescence během, které musíte nosit speciální elastickou podprsenku a striktně dbát všech rad lékaře. Cena se pohybuje od 72 do 95 tisíc korun.

 

Modelace prsou

Druhým nejžádanějším zákrokem je modelace prsou. Podstupují ho ženy, které trápí povislá prsa a upravit si je mohou nechat právě modelací. Existuje více typů technik, její konkrétní výběr závisí na tom, jak moc jsou prsa a prsní dvorce pokleslé. „Při mírném poklesu, případně pouze při drobné modelaci, se zákrok provádí jemným řezem okolo prsního dvorce a tkáň se stáhne do středu prsu. Pokud je pokles prsou větší, je nutné vést další řez vertikálně od prsního dvorce k podprsní rýze,“ popisuje plastický chirurg Ján Pilka. Také po tomto zákroku je důležité dodržovat v průběhu rekonvalescence všechna lékařská doporučení. Cena za modelaci prsou se pohybuje od 45 do 75 tisíc korun podle zvolené metody.