Líbit se chtějí i ženy a muži po padesátce. Stále častěji vyhledávají služby plastického chirurga

Když jde o krásu, tak na věku nezáleží. Před pár lety byly plastické operace výsadou žen ve věku 20 až 30 let. Poslední dobou však roste počet zájemkyň ve věku 50 let a více a pozadu nezůstávají ani muži. Ženy mají největší zájem o procedury či zákroky na zkrášlení obličeje a nechávají si tvarovat tělo. „Já bych řekl, že ženy přestaly řešit kolik jim je let a začaly toužit být krásné, líbit se a cítit se spokojeně,“ říká plastický chirurg Ján Pilka, šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita. Muži po padesátce pak nejčastěji podstupují operaci horních a dolních víček nebo liposukci břicha.

Ze statistik kliniky Aesthevita za poslední tři roky vyplývá, že roste počet klientek a klientů a zároveň se mění jejich věkové složení. Většinu sice stále tvoří lidé ve věku do 35 let, ale stále více přibývá žen a mužů ve věku mezi 50 a 60 rokem. Mladé ženy mezi 18-25 lety touží v drtivé většině po větším poprsí. Ke zvětšení prsou lze v některých případech použít vlastní tuk, tedy lipotransfer, nebo augmentaci, při které se používají implantáty. Před zákrokem si klientky musí vybrat jejich tvar a velikost. „Ženy mají při konzultaci možnost vyzkoušet si „nanečisto“ jak se budou s větším poprsím cítit. Zapůjčím jim speciální gelové vycpávky, což jsou zkušební implantáty, zvané sizery,“ vysvětluje MUDr. Pilka.

S přicházejícími lety začínají ženy řešit usazující se tuk. Většina z nich podstupuje liposukci různých problémových partií. V kategorii 35 až 45 let jsou nejčastější úpravy prsou a operace břicha. „Jde většinou o ženy po porodu, které mají povislá prsa po kojení, nebo po výrazném zhubnutí. Těmto klientkám doporučuji modelaci prsou formou autoaugmentace,“ uvádí plastický chirurg a pokračuje: „V případě nevzhledného kožního převisu na břiše je řešením abdominoplastika, při které se tento převis odstraní a kůže se napne.“

Ženy po padesátky nejčastěji řeší vrásky a ochablou kůži na tváři a dekoltu. Podstupují lifting obličeje, krku nebo operaci očních víček a nechávají si vytvarovat smyslné rty. U mužů to je podobné. Nechávají si upravovat obličej, především oční víčka a odsát tuk nejčastěji z břicha. Současně mezi muži roste také zájem o penoplastiku, tedy prodloužení a zbytnění penisu. Tento operační zákrok provádí doktor Ján Pilka v České republice už třetím rokem.

Lékaři kliniky plastické chirurgie Aesthevita provádějí liposukci několika technikami.

Radiofrekvencni liposukce BodyTite stehen_pred

Radiofrekvenční liposukce BodyTite stehen, pacientka před zákrokem

radiofrekvencni liposukce BodyTite stehen_po

Pacientka po radiofrekvenční liposukci BodyTite

Odsát přebytečný tuk z různých míst lidského těla je možné v prvé řadě vibrační liposukcí MicroAire. Provádí se jak v lokální, tak v celkové anestezii. Pokud zvolíte lokální anestezii, počítejte s tím, že ucítíte tlak kanyly, kterou chirurg odsává tuk. Jakmile začne působit anestezie, aplikuje operatér do podkoží speciální roztok. Váš podkožní tuk se díky němu lépe rozpustí a definitivně odsaje pryč z těla. Tuk se odstraňuje pomocí kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou.

Modernější technikou je liposukce BodyTite. Odsátí tuku se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické. Zároveň má tato energie velmi příznivý vliv na vyhlazení pokožky s celulitidou. Minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. „Radiofrekvenční liposukci dávají klientky a klienti přednost kvůli její šetrnosti. Navíc zaručuje jednotné tvarování, protože dokáže lépe lokalizovat a koncentrovat energii,“ konstatuje Ján Pilka.

Rozloučit se s nelichotivými tukovými polštáři na těle a nechat si pod rukama profesionálů vymodelovat postavu podle svých představ můžete pomocí moderní ultrazvukové liposukce VASER Lipo. Nejen, že vás dokáže zbavit v rizikových partiích nadbytečného tuku, ale vedle efektu zeštíhlení dochází vlivem ultrazvuku i k okamžitému vypnutí kůže v ošetřované oblasti. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a kanylou je lze díky tomu lépe odsát. „Ultrazvuk působí výhradně na rozbití tukových buněk bez toho, aby narušoval okolní tkáně. Tím eliminuje vznik pooperačních modřin a otoků, čímž se příjemně zkracuje doba zotavování oproti klasické liposukci,“ říká šéflékař kliniky.

Plastická operace břicha – Abdominoplastika

Nadbytečnou kůži spolu s tukem, ale i sešití přímých břišních svalů lze díky moderní plastické chirurgii řešit rychle a elegantně. Znatelný efekt má také u štíhlých žen s oslabenou břišní stěnou, ochablou kůží a striemi. Abdominoplastika se postará o to, aby kůže na vašem břiše byla opět esteticky napnutá. Chirurg vede řez podle různých faktorů, které zhodnotí už na předoperační konzultaci. Buď zvolí řez vertikální, nebo vertikální s horizontálním s přesazením pupíku, pokud je dostačující miniabdominoplastika, nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. Chirurg odstraní kožní převis, pokud je to nutné, tak také přišije k sobě rozestoupené břišní svaly, což zpevní břišní stěnu.

K nejčastějším operačním zákrokům ke zkrášlení obličeje patří:

Lifting obličeje

Tento způsob omlazení nabízí hned několik způsobů, které chirurg zvolí či zkombinuje přesně tak, jak právě vaší tváři nejvíce prospěje. Facelift se provádí v celkové anestezii. Chirurg vede řez ze spánkové oblasti kolem ušního lalůčku za boltec. Odstraní přebytečnou kůži a nakonec ranky sešije vstřebatelnými stehy a aplikuje sterilní krytí spolu s elastickou čelenkou. Výsledná jizva je tenká, velmi nenápadná a jen obtížně zpozorovatelná. V oblasti obličeje se ranky obecně lépe hojí než na těle, protože tvář je více prokrvená. Rekonvalescence trvá dva až tři týdny.

Neklift

Necklift představuje miniinvazivní zákrok, při kterém se odsává přebytečný tuk v oblasti krku a podbradku a zároveň je zpevňována a vyhlazována povislá kůže. Principem této revoluční metody je tedy kombinace klasické podtlakové liposukce a současně aplikace radiofrekvenční energie. Účinně rozpouští tuk a umožňuje tak jeho lehké a méně traumatické odsávání, přičemž významně snižuje pooperační výskyt hematomů, otoků, bolesti a diskomfortu. Efekt je viditelný již po zákroku, avšak plnohodnotný výsledek vypnutí kůže nastává po šesti až 12 týdnech.