Lipotransfer. Slyšeli jste už metodě, která dobývá svět?

Snad každá žena touží po plochém bříšku, štíhlém pase a po pevném, plném poprsí. V poslední době se stále více dostává do popředí tzv. lipotransfer neboli přenos tuku. A právě ten Vám může splnit přání o Vaší vysněné postavě. Řeč je o unikátní metodě, která zahrnuje dva výkony v jedné operaci. Dokáže Vás zbavit nadbytečného tuku z míst, kde je ho až moc a přidat ho naopak tam, kde bude plnit funkci maximálně estetickou.

„Lipotransfer nebo lipografting u nás zažívá v poslední době boom. Jako každá metoda má své výhody a nevýhody. Největším argumentem je ale fakt, že při ní není použito cizího materiálu, který by organismus mohl chtít vyloučit,“ říká MUDr. Ján Pilka z kliniky Aesthevita.

Zájemců o tuto metodu přibývá, protože upřednostňují méně invazivní zákroky, při kterých nevznikají viditelné jizvy, rekonvalescence je kratší a tím je i méně zatížen organismus.

 

Lipotransfer obecně

Vlastní tuk, který, se při liposukci odsaje z problémových partií, se speciální metodou vyčistí a injekčně aplikuje do požadovaných oblastí, například do prsou, do pozadí, ale může se použít i jako výplň vrásek, rtů nebo na omlazení hřbetů rukou apod. Tato výplň je po částečném vstřebání trvalá, navíc tělu vlastní. Při jedné operaci se tak zbavíte špíčků na břiše či bocích a k tomu ještě získáte plnější dekolt či hezky vytvarovaný zadeček.

 

Prsa zvětšená vlastním tukem jsou přirozená

V první řadě musí být respektováno přání klientky. Povinností plastického chirurga je zhodnotit její očekávání a pakliže jsou tato očekávání realistická, může být plánován samotný zákrok.

“Pokud klientka žádá výrazné zvětšení prsou, pak volím silikonové implantáty. Jestliže ale preferuje přirozený vzhled před zvětšením o několik čísel a má dostatek vlastního tuku, doporučím lipotransfer,” říká MUDr. Pilka, který obdržel certifikát z absolvovaného kurzu o lipotransferu u uznávaného odborníka Dr. Rogera K. Khouriho v Miami.

 

Jak operace probíhá?

Při lipotransferu je důležitý každý jednotlivý proces operace. Aby byl výsledek úspěšný, je nutné se maximálně soustředit na každý detail v technice, ať už odsátí tuku, jeho čištění nebo při následné aplikaci. Pokud není lipotransfer proveden s maximální přesností a pečlivostí, pak je odsouzen k neúspěchu.

Klientce je do podkoží aplikován tumescenční roztok a poté je odsán tuk za pomoci vibrační liposukce. U té musí být nastaveny přesné parametry odsávání, aby kvalita tuku zůstala zachována. Ten je následně pro další aplikaci nutno vyčistit.

„Čištění tuku je velmi důležitý proces. Provádí se několika různými způsoby. Na naší klinice ale upřednostňujeme tzv. uzavřenou metodu čištění za pomoci filtrů Pure Graft. Uzavřená se jí říka proto, že odsátý tuk putuje do čistících filtrů přímo, nepřijde tedy do styku se vzduchem. Další výhoda této metody spočívá ve velmi šetrném čištění, díky čemuž jsou zachovány tukové částice a zároveň jsou odstraněny všechny nežádoucí složky,” vysvětluje MUDr. Ján Pilka.

“Díky této uzavřené metodě získáváme čistý tuk vhodný k aplikaci a navíc zabraňuje jeho znehodnocování. Pokud by byl tuk čištěn nešetrnou metodou, znehodnotil by se a důsledkem toho by bylo rychlé vstřebávání tuku a další nežádoucí doprovodné jevy.”

Vyčištěný tuk se poté za pomoci speciálních tenkých kanyl aplikuje malými vpichy do poprsí. Metoda aplikace je také velmi důležitým krokem. Vyžaduje přesnost a maximální soustředění chirurga.

Zákrok trvá cca 2-3 hodiny a jedná se o bezpečnou metodu. Mnoho klientek také oceňuje to, že mohou maximálně po 6 týdnech již sportovat.

 

Výhody lipotransferu do prsou:

 • Žádné velké pooperační jizvy, pouze několikamilimetrové jizvičky po vniku kanyl.
 • Tuk je mnohem lehčí než silikonový implantát téhož objemu, gravitace tedy během stárnutí nemá za následek tak výrazný pokles jako u implantátů
 • .Odpadá riziko kapsulární kontraktury – tuk je tělu vlastní materiál, nehrozí tedy, že ho organismus bude chtít vyloučit.
 • Přirozený vzhled prsou a omlazená kůže vlivem nového tkaniva.
 • Daleko méně bolestivější než klasická augmentace silikonovými implantáty.
 • Nižší procento pooperačních komplikací, než je tomu u jiných operačních postupů

 

Nevýhody lipotransferu:

 • Částečné vstřebání – tuk se do jednoho měsíce částečně vstřebá, přibližně 20-30%.

“Často se setkávám s obavami klientek právě ohledně vstřebání tuku. Je sice pravda, že se částečně vstřebá, maximálně však 30% a to do jednoho měsíce od operace. Pak už o výsledku můžeme mluvit jako o konečném a trvalém. Pokud klientka chce, lze objem po určité době ještě doplnit,” vysvětluje MUDr. Ján Pilka.

Prsa zvětšená vlastním tukem se chovají přirozeně – k úbytku objemu by došlo pouze při výrazném úbytku tuku v těle. V případě, že si žena bude nadále udržovat konstantní váhu, prsa zůstanou bez výrazných změn.

 

Lipotransfer do prsou je vhodný pro ženy, které:

 • Mají dostatek vlastního tuku pro odsátí a chtějí vytvarovat jiné části těla, kde k nim příroda nebyla příliš štědrá.
 • Nechtějí zvětšit poprsí o několik čísel, ale pouze dotvarovat, vyplnit poprsí.
 • Chtějí zachovat přirozená prsa nejen na vzhled, ale i na dotek.
 • Preferují zákroky bez viditelných, velkých jizev.

 

Pro koho naopak vhodný není?

 • Pro ženy, které chtějí zvětšit svá prsa o více než jedno číslo.
 • Pro toho, kdo má vážné onemocnění zabraňující estetické operaci v celkové anestezii.

 

Lipotransfer je na např. v USA běžnou metodou, v České republice si své místo teprve hledá. Přesto v Aesthevitě mají plastičtí chirurgové s lipotransferem bohaté zkušenosti. Zaměřují se právě na nové, revoluční metody, které u nás kliniky nabízejí jen ojediněle.

„Staré, ověřené metody jsou sice fajn, ale pokud svým klientům mohu nabídnout totožný výsledek za pomoci menších řezů, jizev a tím i menšího zatížení na organismus pacienta, pak je jasné, které budu upřednostňovat,“ uzavírá MUDr. Ján Pilka.

 

Zaujala Vás metoda zvětšení prsou vlastním tukem a rádi byste se o ní dozvěděli více? Byla by pro Vás tato metoda vhodná? Už delší dobu uvažujete o tom, že zamíříte na konzultaci k plastickému chirurgovi?

Zkuste u nás nezávaznou konzultaci. Na ní s lékařem proberete různé metody, které by přímo pro Vás byly vhodné. Nikdo Vás do ničeho nebude nutit a je jen na Vás zda u nás a jakou metodu podstoupíte.

Najdete nás v Praze a Karlových Varech. Objednat se můžete buď vyplněním kontaktního formuláře zde, nebo nám zavolejte. Kontakty na nás najdete zde