Časopis Moje zdraví: Nové „obrysy těla“

Rozměry boků a stehen se dají změnit.

Větší či menší sebekritika postavy se obvykle pozastaví u břicha, boků a stehen. Ženy vědí, že se jim třeba přechodně podaří zhubnout v pase a na bříšku, ale s tukovým nadbytkem na bocích a stehnech se jim bojuje mnohem hůře.

Kdybyste měli možnost vidět průřez kůže, přesvědčíte se, že tukové buňky tvoří samostatnou vrstvu. Jde o takzvanou subkutánní (podkožní) tukovou vrstvu. Tato tuková vrstva je pro tělo důležitá, protože ho chrání před horkem a chladem, využívá se jako zásobárna vody a živin. Má také chránit ostatní tkáně, orgány, svalstvo a kostru. Jenže my si přejeme, aby vrstva tuku byla menší, hlavně v některých partiích.Sebekritický přístup k vlastnímu tělu je motorem k mnoha řešením. V té chvíli se žena může rozhodnout přesunout svou snahu na někoho dalšího a tím může být odborník na plastickou chirurgii a estetickou medicínu. Ten může „obrysy těla“ změnit pomocí moderních a méně invazivních metod, než které měl tento obor před pár lety.Vybrali jsme pro vás nové metody liposukcí a poradili se o nich s MUDr. Jánem Pilkou, majitelem a šéflékařem kliniky plastické a estetické medicíny Aesthevita.

Prvním krokem je konzultace s lékařem

Máte v hlavě svůj požadavek, ale při konzultaci s lékařem se dozvíte nové souvislosti. „V prvé řadě se klientky nebo klienta zeptám, s čím mu mohu pomoci. Poté, co se mi klientka nebo klient svěří s tím, co je trápí, prohlédnu si problémové partie těla. V případě zájmu o liposukci zkontroluji typ kůže a množství tuku v inkriminovaných partiích. Doporučím vhodný typ liposukce a upřesním, že nemohu během zákroku odsát více než pět litrů tuku, přesněji řečeno lipoaspirátu. V případě, že se klient pro operaci rozhodne, dohodneme její termín. Podmínkou je předoperační vyšetření, protože liposukci v drtivé většině provádím v celkové anestezii, aby měl klient zajištěný komfort. Po zákroku musí být jednu noc hospitalizován na klinice, poté musí v rekonvalescenci dodržovat naše pokyny,“ popisuje první kroky MUDr. Pilka.

Liposukce už neprobíhá tradičně

Slovo liposukce už obvykle nestojí samo. Přidaly se k němu ještě názvy jako ultrazvuková nebo radiofrekvenční. Tyto postupy jsou nové, ale pro oba platí, že chirurg může odsát jen určité množství tuku. Spočítejte si 1 procento své tělesné hmotnosti a vynásobte jej čtyřmi nebo pěti. Výsledkem je maximální množství tuku, kterého se v rámci jedné liposukce můžete zbavit. Bez ohledu na váhu klienta chirurg neodsaje více než pět litrů tuku při jedné operaci.

Ultrazvuková liposukce boků VASER Lipo a Ultrazvuková liposukce vnějších a vnitřních stehen VASER Lipo

Moderní ultrazvuková liposukce VASER Lipo se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a které lze díky tomu lépe odsát kanylou. Přístroj VASER Lipo minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. Na závěr operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí.

„Tato metoda je velice úspěšná a je efektivnější u mužů, protože mají jiný typ tuku než ženy. Ultrazvuk velmi dobře rozbíjí tuhý tuk, který se pak lépe odsává, a dokonce se dá v některých případech vytvořit na břiše takzvaný pekáč buchet, po němž mnozí pánové touží. Pokud jde o možná rizika nebo kontraindikace, jsou minimální v případě, že pacient řádně dodržuje lékařská doporučení a rekonvalescenci. Pacienti mají čtrnáct dnů klidový režim, šest týdnů nesmějí sportovat a šest týdnů musí nosit kompresivní prádlo,“ vysvětluje odborník.

Proč je viditelný úbytek obvodu těla po liposukci postupný?

„Viditelný úbytek obvodu těla je postupný a u někoho dokonce až po šesti měsících. Prvních devadesát procent je viditelných zhruba po šesti týdnech a zbytek z výsledného liposukčního zákroku může být u některých pacientů vidět právě až pátý či šestý měsíc. Je to proto, že opadávají otoky, a to jak vnější, tak vnitřní, hojí se jizvy v podkoží. To postupem času znovu dostává svou elastičnost a pružnost a tvaruje se do žádoucího stavu. Každé tělo a organismus reaguje jinak,“ komentuje MUDr. Ján Pilka.

Radiofrekvenční liposukce boků BodyTite a Radiofrekvenční liposukce vnějších a vnitřních stehen BodyTite

Odsátí tuku při liposukci BodyTite se rovněž provádí velmi tenkými kanylami. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické a také minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. V závěru operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí.

„Jde o radiofrekvenční metodu, což znamená, že při liposukci dochází k rozehřívání podkožního tuku, který se rychleji a s menší námahou odsává pryč, a tím je zákrok šetrnější. Protože se při odsávání tuku podkoží zahřívá, nastává kontrakce podkožních sept, čímž dochází ke kvalitnímu stažení kůže. Nevznikají při ní takové otoky, modřiny, hrbolky či nerovnosti jako po běžné vibrační liposukci. Tato metoda je vhodnější pro ženy, protože BodyTite více vypíná pokožku,“ konstatuje doktor Pilka.

Co musíte udělat vy pro úspěch liposukce

Absolvovat předoperační vyšetření u svého lékaře. Pacienti ve věku nad 60 let absolvují také rentgen plic, u kuřáků se věková hranice posouvá na 50+.

Domluvit se s lékařem, zda zákrok podstoupíte v lokální, nebo v celkové anestezii. Druhá varianta je pro pacienty komfortnější.

Dodržovat pravidla pro rekonvalescenci. Po týdnu klidového režimu se ale můžete vrátit k běžným činnostem. Sport a jiné fyzicky náročnější aktivity zvládnete zhruba šest týdnů po zákroku. Také po tomto zákroku nosíte šest týdnů kompresivní prádlo, aby hojení bylo snadnější.

Efekt zákroku závisí na změně vašeho uvažování

Po liposukci se tuk znovu nikdy neuloží v ošetřených partiích. Odtamtud jsou tukové buňky navždy pryč. Tělo tím ale nepřelstíte. Najde si jiná místa, kam tuk může uložit, a tak je pro dlouhodobý efekt liposukce nezbytná správná životospráva. Tukové buňky reagují podle toho, jak jim poroučí naše genetické dispozice. Důležité je ale i to, jak se o své tělo staráme. Liposukce sice dokáže tělo od části tukových buněk osvobodit, ale není všemocná. Již před zákrokem by ve vás mělo uzrát rozhodnutí, že skoncujete se starými zlozvyky a po rekonvalescenci upravíte svůj životní styl. Tím si slušivě vymodelovanou figuru udržíte.

Článek byl publikován v časopisu Moje zdraví 6. prosince 2018.