Stárnoucí a unavené oči potřebují speciální péči. Jak vrátit svému pohledu jiskru?

Protože jsou kolem očí mimické svaly a kůže na víčkách je velmi tenká, jsou to právě „okna do duše“, na kterých se jako na jedné z prvních částí obličeje začnou podepisovat přibývající léta. Čím více svíček na dortu sfouknete, tím hlubší budou dříve nenápadné vrásky v okolí očí. Zatímco našim babičkám nezbývalo než se se stárnutím smířit, dnešní dermatologie a plastická chirurgie nabízejí hned několik řešení.

Ať už mžouráme proti slunci, smějeme se, nebo mračíme, mimické svaly v očním okolí pilně pracují. Proto je právě tato oblast tolik náchylná k tvorbě vrásek. Z povrchových náznaků se postupně stávají čím dál hlubší rýhy. I ty lze ovšem pomocí moderních možností vyhladit.

Prvním osvěžením unavené pleti může být výplň vrásek kyselinou hyaluronovou. Ta je pro tělo zcela přirozenou látkou, jejíž produkce úměrně zvyšujícímu se věku klesá. S trochou nadsázky se dá říct, že si na toto ošetření můžete zaskočit i během polední pauzy. Aplikace kyseliny hyaluronové totiž trvá pouhých 20 – 30 minut a kromě možného (mírného) zarudnutí vás nijak neomezí v běžných činnostech. Efekt ošetření bývá patrný po dobu 3 až 6 měsíců, pak je možné ho opakovat.

Kyselina hyaluronová není jedinou přirozenou látkou vhodnou k výplni vrásek. Další možností je vlastní tuk. Lipofilling je plasticko-chirurgická metoda, která nejen žehlí vrásky, ale také lze pomocí ní tvarovat obličej, například líce. „Tuk aplikujeme pomocí tenkých kanyl, čímž dosahujeme vyplnění vrásek bez viditelných jizev,“ říká MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita. Podkožní tuk pro modelaci tváře se v rámci zákroku odsaje s předem určené partie, nejčastěji z břicha.

V Aesthevitě používají k přenosu podkožního tuku unikátní metodu Pure Graft, která je výjimečně šetrná v procesu přenosu i čištění tuku, takže nedochází k jeho znehodnocování. Protože je tuk pro tělo přirozenou látkou a v obličeji používáme zvýšenou mimiku, část aplikovaného množství se postupně vstřebá. Bývá tedy žádoucí tento zhruba hodinový zákrok po 3 až 6 měsících zopakovat.

Když bojují silnější zbraně

Jestliže je kůže v obličeji už hodně povolená, vrásky nabraly výrazných a hlubokých rozměrů, je vhodnější přikročit k efektivnějšímu řešení. Lifting obličeje neboli facelift kombinuje hned několik metod v jednom zákroku. Ideální mix sestaví klientce plastický chirurg přímo na míru už v rámci předoperační konzultace. Posoudí kvalitu její pleti a společně proberou žádoucí i realistický výsledek operace.

Během faceliftu chirurg kombinuje více operačních technik pro optimální výsledek. (zdroj: Shutterstock)

Facelift je komplexním řešením, při němž je cílem chirurga viditelné a zároveň přirozeně vypadající vypnutí kůže v obličeji. Může k tomu zvolit aplikaci vlastního tukuplastiku očních víčekendoskopický lifting čela a obočí a dokonce i lifting krku neboli necklift.

Konkrétně plastická operace očních víček dnes patří mezi nejčastěji prováděné zákroky. Oblíbily si ji dokonce i muži. I některým z nich pokleslá víčka omezují zrak a denně komplikují život. Co se týče mladistvého projasnění očí, skvěle funguje zejména browlift, tedy zmíněný endoskopický lifting čela a obočí. Provádí se v rámci faceliftu i samostatně. Vyhladí vrásky na čele, pozvedne klesající obočí i oční víčka. Obličej se díky tomu vrátí o několik let zpátky v čase. A pak že stroj času neexistuje…