Udělejte si „revizi“ svého těla aneb co pod roušku neschováte

Poslední dny, týdny a měsíce nám všem dávají pořádně zabrat. Především omezení aktivit, kdy nejčastějším pohybem byla cesta z křesla k lednici a zpět a nejoblíbenějším předmětem v ruce byl ovladač televize, nebo počítačová myš, se podepsalo na našem vzhledu. Teď nastává ten nejpříhodnější čas k zamyšlení nad tím, jak vypadáme a co pro svůj vzhled můžeme udělat, abychom se cítili líp. Lékařský tým kliniky plastické chirurgie Aesthevita je připraven pomoci. Kontaktujte nás písemně na recepce@aesthevita.cz, info@aesthevita.com nebo telefonicky na čísle 777 350 350.

Co pod roušku neschováte

Ženy odložily make-up a rtěnku. Na obličejích s ústenkou jsou vidět lidem jen oči. Proto je dobré mít jasný pohled. K nejběžnějším zákrokům plastické chirurgie patří plastická operace očních víček tzv. blefaroplatika. Odstraněním nadbytečné kůže dojde ke zvednutí očního víčka, které v povislém stavu bránilo plnohodnotnému vidění. Navíc oči s pokleslými víčky působí unaveně a nevzhledně. Ale někdy jen tento zákrok pro zkrášlení obličeje nestačí.

S přibývajícími léty naše pleť ztrácí pružnost a začíná být povadlá. Kůže na čele klesá a s ní i obočí. Kvůli tomu vznikají nadbytky kůže nad očima. Obličej tak působí přísným, zamračeným dojmem. A to všechno ještě podtržené vráskami na čele. Těchto projevů stárnutí zbavíme naše klientky a klienty jedním zákrokem. „Ženy přicházejí na naši kliniku a žádají operaci víček v domnění, že je tento typ zákroku omladí. V případě povolené kůže na čele a tím pokleslého obočí by ale pouze blefaroplastika výrazný estetický efekt neměla. Existuje moderní metoda endoskopický Endotine browlift, která vyřeší povadlou kůži na čele i víčkách zároveň,“ vysvětluje majitel a šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita MUDr. Ján Pilka.

Metodu endoskopického Endotine browlift si doktor Pilka velmi oblíbil. Spočívá totiž opět v minimálním invazivním zatížení klienta. Jejím cílem je nejen dosažení žádoucího výsledku s minimálními jizvami, ale také snížení doby rekonvalescence a minimalizace možných rizik a komplikací. „Při klasické metodě pozvednutí čela a obočí se dá výsledek jen těžko předvídat a fixace tkáně v nové poloze není snadná, protože se uchycuje pomocí stehů, případně šroubků. Nepříjemné pocity pnutí pak bývají u pacientů velmi časté, což při metodě s použitím vstřebatelných implantátů Endotine odpadá. V každém případě dnes používám při této operaci endoskop – kameru, protože tak nemůže dojít k porušení důležitých obličejových nervů,” dodává plastický chirurg.

Endotine je v USA vyvinutý revoluční systém, který využívá vstřebatelných implantátů, které jsou umísťovány pod pokožku. Tam implantáty následně drží měkké tkáně v požadované pozdvihnuté poloze. Po zákroku se v podkoží začnou tvořit nové vazivové struktury. Ty tkáň zafixují na místě a drží ji zde i poté, co se implantát zcela rozpustí. Implantáty lékař zavádí pomocí drobných řezů, a přesto dokáží nahradit tradiční browlift a foreheadlift. Patentovaný design implantátů zaručuje bezpečnou fixaci tkáně v nové poloze a navíc umožňuje znovu polohu tkáně kdykoliv upravit pro dosažní optimální pozice a korekce.

Tato metoda je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže a to ideálně ve věku od 40 do 65 let. Pokud tento zákrok podstoupíte, musíte po operaci nosit 14 dní elastickou čelenku. Vložený implantát se vstřebá za šest až 12 měsíců. Oči by alespoň tři měsíce po operaci neměly přijít do kontaktu s přímým sluncem.

Co plavky nezakryjí? Odpověď je velmi jednoduchá. Přebytečný tuk na různých místech těla. Řešením je liposukce. Vybrat si můžete ze tří metod, každá má své plusy. Vedle klasické vibrační je to ultrazvuková a radiofrekvenční. Tyto postupy jsou nové, ale pro oba platí, že chirurg může odsát jen určité množství tuku. Spočítejte si jedno procento své tělesné hmotnosti a vynásobte jej čtyřmi nebo pěti. Výsledkem je maximální množství tuku, kterého se v rámci jedné liposukce můžete zbavit. Bez ohledu na váhu klienta však chirurg neodsaje více než pět litrů tuku při jedné operaci.

Vibrační liposukce MicroAire

Odsát přebytečný tuk z různých míst lidského těla je možné v prvé řadě vibrační liposukcí MicroAire. Může se provádět jak v lokální, tak v celkové anestezii. Lékaři kliniky Aesthevita preferují zákrok v celkové anestezii především proto, aby se klientky a klienti cítili pohodlně. Při lokální anestezii byste totiž cítili tlak kanyly, kterou chirurg odsává tuk. Jak zákrok probíhá? Poté, co začne působit anestezie, aplikuje operatér do podkoží speciální roztok. Váš podkožní tuk se díky němu lépe rozpustí a definitivně odsaje pryč z těla. Tuk se odstraňuje pomocí kanyly napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Má průměr pouhých několik milimetrů, stejně jako nepatrné jizvičky, které po zákroku zůstanou.

Ultrazvuková liposukce VASER Lipo

Moderní ultrazvuková liposukce VASER Lipo se provádí velmi tenkými kanylami, které nezanechávají výrazné podlitiny. Ultrazvuková sonda mechanicky rozkmitá tukové buňky, které pod vlivem vlnění praskají a které lze díky tomu lépe odsát kanylou. Přístroj VASER Lipo minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. Na závěr operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Tato metoda je velice úspěšná a je efektivnější u mužů, protože mají jiný typ tuku než ženy. Ultrazvuk velmi dobře rozbíjí tuhý tuk, který se pak lépe odsává, a dokonce se dá v některých případech vytvořit na břiše takzvaný pekáč buchet, po němž mnozí pánové touží. Pokud jde o možná rizika nebo kontraindikace, jsou minimální v případě, že pacient řádně dodržuje lékařská doporučení a rekonvalescenci. Pacienti mají čtrnáct dnů klidový režim, šest týdnů nesmějí sportovat a šest týdnů musí nosit kompresivní prádlo,“ vysvětluje šéflékař kliniky Aesthevita MUDr. Ján Pilka a pokračuje: „Viditelný úbytek obvodu těla je postupný a u někoho dokonce až po šesti měsících. Prvních devadesát procent je viditelných zhruba po šesti týdnech a zbytek z výsledného liposukčního zákroku může být u některých pacientů vidět právě až pátý či šestý měsíc. Je to proto, že opadávají otoky, a to jak vnější, tak vnitřní, hojí se jizvy v podkoží. To postupem času znovu dostává svou elastičnost a pružnost a tvaruje se do žádoucího stavu. Každé tělo a organismus reaguje jinak.“

Radiofrekvenční liposukce BodyTite

Odsátí tuku při liposukci BodyTite se rovněž provádí velmi tenkými kanylami. Radiofrekvenční energie účinně rozpouští přebývající tuk a jeho následné odsátí je pro tělo méně traumatické a také minimalizuje vznik pooperačních hematomů a podlitin. V závěru operace zbývá sešití ranek vstřebatelnými stehy a aplikace sterilního krytí. „Jde o radiofrekvenční metodu, což znamená, že při liposukci dochází k rozehřívání podkožního tuku, který se rychleji a s menší námahou odsává pryč, a tím je zákrok šetrnější. Protože se při odsávání tuku podkoží zahřívá, nastává kontrakce podkožních sept, čímž dochází ke kvalitnímu stažení kůže. Nevznikají při ní takové otoky, modřiny, hrbolky či nerovnosti jako po běžné vibrační liposukci. Tato metoda je vhodnější pro ženy, protože BodyTite více vypíná pokožku,“ konstatuje odborník.

Efekt liposukce

Odsát tuk si můžete nechat nejen z břicha, zad a stehen, ale také hýždí, paží, prsou, lýtek, kolen či podbradku. Po liposukci se tuk znovu nikdy neuloží v ošetřených partiích. Odtamtud jsou tukové buňky navždy pryč. Tělo tím ale nepřelstíte. Najde si jiná místa, kam tuk může uložit, a tak je pro dlouhodobý efekt liposukce nezbytná správná životospráva. Tukové buňky reagují podle toho, jak jim poroučí naše genetické dispozice. Důležité je ale i to, jak se o své tělo staráme. Liposukce sice dokáže tělo od části tukových buněk osvobodit, ale není všemocná. Již před zákrokem by ve vás mělo uzrát rozhodnutí, že skoncujete se starými zlozvyky a po rekonvalescenci upravíte svůj životní styl. Tím si slušivě vymodelovanou figuru udržíte.

Co je naopak potřeba zvýraznit

Řada žen se chce pyšnit nejen svým poprsím, ale také pozadím. K jeho modelaci a zvětšení používají plastičtí chirurgové kliniky Aesthevita vlastní tuk a provádějí tzv. lipotransfer. Při tomto zákroku je důležitý každý krok. Aby byl výsledek úspěšný, musí se operatér maximálně soustředit na jednotlivé detaily v technice, ať už odsátí tuku, jeho čištění nebo při následné aplikaci. „Pokud není lipotransfer proveden s maximální přesností a pečlivostí, pak je odsouzen k neúspěchu,“ vysvětluje Ján Pilka. Zásadní součástí přenosu tuku je proces jeho čištění. Z těla totiž odchází spolu s krví a je nutné tyto složky od sebe oddělit.

Na klinice Aesthevita používají lékaři nejnovější techniku Pure Graft. Celý proces je uzavřený a probíhá takto: Vibrační liposukcí, po nastavení přesných parametrů kvůli zachování kvality, se odsaje tuk z vybraných partií. Putuje přímo do čisticích filtrů, aniž by přišel do styku se vzduchem nebo s nim bylo neodborně manipulováno. „Získáváme tak čistý tuk vhodný k aplikaci, který pak za pomoci speciálních tenkých kanyl aplikujeme malými vpichy do daného místa. Vyžaduje to přesnost a maximální soustředění chirurga,“ doplňuje MUDr. Pilka. Takto provedené operativní zákroky jsou méně invazivní a nevznikají při nich viditelné jizvy. Rekonvalescence je kratší a tím je i méně zatížen organismus, proto se zájem o lipotransfer mezi ženami zvyšuje.

Přesto, že tělo snáší vlastní tuk mnohem lépe než cizorodé látky, může dojít k jeho částečnému vstřebání. V některých případech je pak žádoucí po třech až šesti měsících lipotransfer opakovat, čímž se udrží či zvýší efekt zákroku.

Lipotransfer do pozadí

Modelování hýždí vlastním tukem probíhá vždy v celkové narkóze. Po té je nutná krátká hospitalizace, takže jednu noc přespíte na klinice. „Do hýždí aplikuji vyčištěný tuk tenkou kanylou o průměru pouhých několik milimetrů. Po zákroku se tedy nemusíte obávat viditelných památek. Dokonce ani po opakovaném lipotransferu. Jizvičky zůstanou naprosto nepatrné,“ konstatuje doktor Pilka.

Hýždě se po zákroku hojí rychle. Vlastní tuk nepředstavuje pro tělo cizorodou zátěž, a tak nehrozí odmítavá reakce. Důležitá je rekonvalescence, po celou dobu musíte nosit kompresivní prádlo. První týden se tedy maximálně šetřete. Otoky a modřiny budou postupně mizet během dvou až tří týdnů. Na sport a jinou fyzickou zátěž budete připravená asi po šesti týdnech. Cena lipotransferu do hýždí je 95 tisíc korun.

Penoplastika

A teď konečně něco jen pro muže. Prodloužení a zbytnění penisu. „Do mé ordinace přicházejí pánové, kteří nejsou spokojeni s velikostí svého přirození. Při konzultaci společně probereme možnosti, a pokud lze zákrok provést, pak jej doporučím,“ uvádí plastický chirurg a dodává. „Muži podstupují tento zákrok, aby se cítili dobře, zvýšili si své sebevědomí. Je to stejné jako u žen, které si nechávají zvětšovat prsa. Moderní muž chce být spokojený se svým tělem.“ K prodloužení a zbytnění penisu se využívá lipotransfer, tedy přenos vlastního tuku. Penoplastika dokáže prodloužit přirození asi o 1,5 až 4 cm. Předem se přesný výsledek dá určit jen těžko, protože každé tělo má jiné limity, což chirurg zjišťuje až během samotné operace. Penoplastika se provádí v celkové narkóze.

Je tedy konec vzdychání při pohledu do zrcadla a snění o ladných křivkách. Pomocí revoluční metody nazvané lipotransfer se zbavíte nadbytečného tuku a zároveň docílíte změnu postavy podle svých představ.