Jak na vrásky? Tipy a metody, jak na ně vyzrát

Vrásky! Strašák každé ženy. U některých žen se začínají dokonce objevovat už poté, co oslaví dvacáté narozeniny. Někdo má ale více štěstí a začnou se mu na obličeji rýsovat až v pozdějším věku. Jedno je ale jisté – na každého v této oblasti jednou dojde.

Všichni stárneme a ať chceme, nebo ne, čas prostě nezastavíme a na našem těle s každým rokem přibývají známky stárnutí. Stále více Češek se tak rozhodne zbavit se vrásek některou z dostupných metod.

Z velké části jsou vrásky i otázkou genů, a jistě existují kvalitní přípravky na zmírnění projevů stárnutí, ale podle počtu našich klientek po čtyřicítce se jasně ukazuje, že vyhlazování vrásek pomocí plastického chirurga už dávno není tabu a je už standardem,” prozrazuje něco o duši klientek MUDr. Ján Pilka, plastický chirurg z kliniky Aesthevita.

Podle jeho slov návštěva odborníka kvůli vyhlazení vrásek je u žen po čtyřicítce i společensky více akceptovatelnější než jakékoliv jiné zákroky v oblasti plastické chirurgie – jako je tvarování zadečku vlastním tukem nebo zvětšení prsou.

 

Jaké typy vrásek existují?

„Vrásky dělíme do dvou kategorií – dynamické (mimické) a statické. Dynamické vznikají konkrakcí svalů, což má na starosti mimiku obličeje. Statické způsobuje naopak nižší produkce kolagenu, ztráta elasticity a ochabnutí podpůrné kožní výstelky,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Ján Pilka.

 

Jaké existují typy výplňových materiálů

1) Vstřebatelné, čili dočasné (na bázi kyseliny hyaluronové) – např. Juvéderm, Restylane aj.

Jejich velkými výhodam jsou:

 • dobrá snášenlivost – důvodem je přírodní složení látky  a díky tomu pouze vzácně vznikají alergické reakce
 • velice přesné – přesně tam, kde je potřeba spolu s přesným množstvím
 • přirozený výsledek – výraz Vašeho obličeje se nezmění

Výhoda v nevýhodě:

„Ačkoliv je u těchto výplní pro zachování efektu nutnost pravidelného opakování (cca po 6 měsících), na druhou stranu je právě díky přirozené odbouratelnosti materiálu menší riziko nežádoucí reakce. Toto riziko je u trvalých výplní daleko vyšší,“ vysvětluje MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické chirurgie Aesthevita.

2) Nevstřebatelné (trvalé) – např. MetaCrill, Aquamid aj.

„U výplní tohoto typu, přesněji řečeno injekčních implantátů s permanentním účinkem, odpadá nutnost pravidelného doplňování. Protože se ale jedná o cizorodý materiál, vzniká tak riziko, že na něj může organismus zareagovat až po delší době a to tím způsobem, že se opouzdří a vznikne tzv. granulom. Jeho odstranění poté bývá problematické a ve většině případů se neobejde bez viditelných jizev,“ konstatuje MUDr. Ján Pilka.

 

Botox? Pořáde velice oblíbená metoda

Botulotoxin neboli tzv. „klobásový jed“ je přírodní látka, kterou produkuje bakterie Clostridium botulinum. Přestože se jedná o toxin, aplikací minimálního množství dochází k zablokování přenosu impulzů mezi svalem a nervem, což způsobí relaxaci svalů v okolí vrásek a tím je redukuje.

Botulotoxin nebo jak se také lidově říká “botox” je tedy vhodný na vrásky kolem očí (tzv. vějířky nebo kohoutí stopy), na glabelu (mračivku) a samozřejmě na vrásky na čele.

Botulotoxin se dá ale také využít jako velmi účinná látka zabraňující nadměrnému pocení. Více o tom, jak zabránit nadměrnému pocení se dozvíte zde.

 

Výplně vlastním tukem! Metoda, která je nyní IN

Zní to neuvěřitelně? Před několika lety možná ano, ale hranice se v plastické chirurgii stále posouvají, a proto je dnes vyplňování tukem již běžnou metodou.

“Tato metoda v sobě snoubí výhody všech druhů výplňových materiálů. Nejdůležitější je fakt, že jde o materiál tělu vlastní a tak je alergická reakce vyloučena. Další výhodou je trvanlivost výplně. Vstřebá se pouze menší část, zbytek je pak výplní trvalou. Metoda se dá zopakovat, aby se dosáhlo maxima spokojenosti klienta,” vysvětluje MUDr. JánPilka, který má s výplněmi tukem bohaté zkušenosti.

Metoda využití vlastního tuku je ale použitelná i při modelaci pozadí (lipotransfer), zvětšení poprsí nebo liftingu horního rtu.

 

Další metoda omlazení? Metoda PRP

Plazma terapie – další z žebříčku metod omlazení za pomoci vlastního materiálu. Tentokrát je však v hlavní roli Vaše vlastní plazma. Toto sérum je pro Vaši pleť opravdovým koktejlem k nezaplacení. Obsahuje totiž růstové faktory, které podporují regeneraci, a tím proces omlazování a revitalizace.

 

Metoda je vhodná pro všechny, kteří chtějí svou pokožku:

 • projasnit
 • hydratovat
 • zpevnit a vyhladit
 • celkově omladit

 

Jaký je postup při ošetření vlastní plazmou:

 • klientovi je odebráno malé množství krve
 • poté odstředěním následuje separace plazmy
 • plazma se poté speciální látkou aktivuje
 • nyní se může aplikovat za pomoci tenké jehličky do pokožky

 

„Na naší klinice často provádíme klientkám i velmi oblíbené radiofrekvenční omlazení pleti s názvem Fractora. K velice efektivním, avšak invazivním metodám pak patří facelift, endoskopický browlift apod.,“ říká závěrem MUDr. Ján Pilka.

 

Také se vám přestávají líbit stále hlubší vrásky na obličeji? Zkuste u nás nezávaznou konzultaci, kde Vám poradíme jaká metoda bude právě pro Vás ta pravá. V příjemném prostředí naší kliniky Vám “naordinujeme” tu nejlepší variantu řešení Vašeho “problému”. Každý z Vás je pro nás individuální osobnost a tak i náš přístup tomuto odpovídá.